Grafik sanatların resim sanatı ile ilişkisi ve algı boyutu
The relationship of graphic arts with the painting art and the perception size
  1. Tez No: 699430
  2. Yazar: EMEL UZUNER
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLER ERTAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Sanat; düşüncelerimizin, duygularımızın, sezgilerimizin, tasarlanan süreçte kendini ifade etme eylemi ile toplumsal hayat içinde anlam kazanmasıdır. Bu ifade beşeriyetin v.aroluşundan beri devamlı gelişim geçirmiş ve insanların ilgi, istek, ihtiyaçlarını“sanat”kavramı içerisinde yer bulmasını sağlamıştır. Tarihsel süreç içerisinde sanat ve tasarım kavramları devamlı birbirinden etkilenmiştir. Bu değişim ve dönüşme sanat ve tasarımda endüstriyel bir perspektifin belirginleşmesini sağlamıştır. İnsanlık tarihi için yeni bir dönemi, süreci ifade eden sanayileşme döneminde yaşanan değişim, gelişim sanatçıların sanata bakış açılarında yeni formlar ve yorumlar üretmesine ve geliştirmesine neden olmuştur. Bu araştırmamda grafik sanatının tarihsel gelişim sürecinde, resim sanatına olan etkileri incelenmiştir. Bu iki sanat dalının kültürel değişimleri nasıl etkilediği ve disiplinler arası yaklaşımlarla özgün tasarımları nasıl ortaya çıkardıkları araştırılmıştır. Bu üretimle birlikte 'sanat, sanatçı ve izleyici' kavramları irdelenmiştir. Bu araştırmada resim sanatı ve grafik sanatının birbirinden nasıl etkilendiği ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu iki alan arasındaki en önemli fark ise resim sanatında sanatçı eserde tasarımını kendi ilgi, istek ve beğenisine göre yapar ve toplumdaki izleyiciyle buluşturur; grafik sanatındaki sanatçı, hedef kitleyi belirleyerek tasarım yapar, izleyiciye sunar ve alım duygusunu tetikler. Bu çalışmada ulaşılan sonuç sanat ve tasarım kavramlarının birbiriyle etkileşmesi, kompozisyon, bütünlük, renk, biçim ve içerik olarak birbirini tamamlaması şeklindedir. Sanatın tarihsel gelişim süreci incelenirken sanat akımlarından yararlanılmıştır. Akımlar hakkında bilgi verilerek akımların grafik sanatına ve resim sanatına etkileri irdelenmiştir. Grafik sanatların tasarım sürecindeki 'öge ve ilkeleri' ortaya konularak resim sanatındaki birleşenleri ortaya çıkarılmıştır. Sanatçıların grafik sanatlarından etkilenerek yaptıkları resim, illüstrasyon, kitap kapağı tasarımı ve afiş tasarımı dikkate alınarak bu alandaki çalışmalar incelenmiştir. Bu sanatçılarının Türk resim ve grafik sanatına olan etkileri incelenmiştir. Bu çalışma yapılırken eserlerin insanlardaki algı boyutu“Gestalt Ekolü”ile açıklanmıştır. Almancada“bütünlük, şekil”gibi anlamlara gelen Gestalt kelimesi, bu ekole adını vermiştir. Bu ekolün temel ilkesini en iyi özetleyen cümle:“Bir bütün, kendisini oluşturan parçaların toplamından farklıdır.”cümlesidir. Bu ilkenin anlaşılması için karşımıza çıkan örnek, bir eser izlenirken bütünsel olarak veya tek tek irdelenmesidir. Bu farkındalık ile ortaya çıkan bilişsel yaklaşım kendini gerçekleştirme sürecini tamamlayacaktır. Bu ekolün; algı, kişilik, isteklendirme, öğrenme ve sosyal psikoloji gibi alanlardaki çalışmaları kişilik psikoloji üzerinde fark edilir rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
Art is the acquisition of meaning in social life through thoughts, emotions, intuition, and the act of self-expression in the design process. This expression has been constantly changing since the existence of humanity and has enabled people to find a place in the concept of“art”for their interests, desires, and needs. In the historical process, the concepts of art and design have been constantly influenced by each other. In Europe in the 18th and 19th centuries, the impact of new inventions on production, the birth of steam-powered machines of industry led to radical changes. This change and transformation have made an industrial perspective evident in art and design. Change and development during the industrialization period, which refers to a new era for human history, the process, has led artists to create and develop new forms and interpretations in their view of art. I.n t.his s.tudy, t.he e.ffects o.f g.raphic a.rt o.n the a.rt of painting w.ere examined in t.he historical development process. How these two branches of art affect cultural changes and how they deconstruct original designs through interdisciplinary approaches has been investigated. Together with this production, the concepts of 'art, artist, and audience' were examined. T.his s.tudy, i.t w..as t.ried t.o s.how h.ow painting a.nd graphic art are affected by e.ach o.ther. T.he most important d.ifference b.etween t.hese t.wo areas is that in t.he art of painting, the artist designs the work according to his interests, desires, and tastes and meets the audience in society; in the art of graphic art, the artist decodes the target audience, presents it to the audience and triggers the sense of reception. T.he c.onclusion re.ached in t.his s.tudy is t.hat t.he concepts of art and design interact with each other, complement each other in composition, integrity, color, form, and content. Art movements were used when examining the historical development process of art. By giving information about currents, t.he e.ffects of currents on g.raphic art and pa.inting art w.ere examined. T.he 'elements and principles o.f g.raphic arts in the design process were revealed and their unification in the art of painting was revealed. The work i.n this area was examined by taking into account the painting, illustration, book cover design, and poster design that artists made influenced by graphic arts. The effects of these artists on Turkish painting and graphic art have been studied. In this study, the perception dimension of the works in people is explained by the“Gestalt School”. The word Gestalt, which in German means“integrity, shape”, gave this school its name. The sentence that best sums up the basic principle of this school is“A whole is different from the sum of the parts that make up it.”An example that occurs to understand this principle is that it is examined holistically or individually when viewing the work. The cognitive approach that arises with this awareness will complete the process of self-realization. The work of this school in areas such as perception, personality, willingness, learning, and Social Psychology has played a noticeable role in Personality Psychology.