Dijital iletişim ve grafik tasarımında güncel uygulamalar, eğilimler ve öneriler
Current applications, trends and recommendations in digital communication and graphic design proficiency in art
  1. Tez No: 699448
  2. Yazar: ŞEREF KOCAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLER ERTAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Modern dünya düzeninde, iletişim kanalları teknolojik gelişmelere bağlı olarak her geçen gün gelişmekte ve çeşitlenmektedir. Yeni dünya düzeni, eski uygulamaları ve alışkanlıkları tamamen değiştirmektedir. İnternetin tabanlı yeni medya ve teknolojiler, eski medya diye adlandırılan klasik iletişim yöntemlerine kıyasla alanda büyük bir üstünlük kurmuştur. Günümüzde çok önemli bir kitle iletişim aracı olan internet iletişim kanallarını çeşitlendirmiş ve hızlandırmıştır. Bu sayede hem insanlar arasındaki iletişimin sağlanmasında hem de sosyo-ekonomik işleyişin devamının sağlanmasında büyük kolaylıklar yaşanmaktadır. İnternet tabanlı teknolojik gelişmelerin büyük ölçüde etkilediği ve geliştirdiği alanların en önemlilerinden birkaçı da iletişim, sanat ve grafik tasarım alanları olmuştur. Görsel medya bugüne kadar hiç olmadığı bir şekilde hızlı bir değişime uğramıştır. Bu değişim ve gelişim sonucunda kendini yenileyen ve geleneksel yönlerini teknolojik değişimlere bağlı olarak modern yöntemlere bırakan alanların başında grafik tasarım gelmektedir. Günümüz iletişim ve grafik tasarım çalışmalarına baktığımızda birbirinden farklı birçok anlayışın ve eğilimin olduğu görülmektedir. Bu yeni anlayışlar daha çok teknolojinin gelişimine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bu araştırmada, farklı kaynaklardan yararlanarak iletişim ve grafik tasarım alanlarının teknolojik değişim ve gelişmelerden nasıl etkilendiği, yapılan tasarımların teknolojik faktörlerle beraber nasıl ve ne derece ilerleme kaydettiği, geleneksel yönlerin yerini dijital yöntemlere nasıl bıraktığı geleceğe dönük bir yaklaşımla ve somut verilerle ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the modern world, communication channels are evolving and diversifying day after day depending on technological developments with a new world order that completely changed the old practices and habits. Internet-based new media and technologies have established a great advantage in the media field compared to the old media. The internet, which is a very important mass communication tool today, has diversified and accelerated the communication channels where we can notice the various advantages that are taking place such as connecting people and ensuring the continuation of socio-economic affairs. In that context, Communication, art, and graphic design are one of the important areas that internet-based technological developments have greatly affected and developed. In terms of visual media, it is clear that it has undergone an unprecedented rapid change. As a result of this change and development, graphic design stands out among the fields that renewed themselves and left their traditional aspects to modern methods depending on technological changes. When we look at today's communication and graphic design studies, we can see that there are many different understandings and tendencies. These new understandings are mostly due to the development of technology. In this research, we tried in this research to reveal how communication and graphic design fields are affected by technological changes and developments, how and to what extent the designs are made with technology, how traditional aspects are replaced with digital methods, with a future-oriented approach and concrete data by using different sources.