İsrail Devleti'nin kuruluşunda İngiliz mandasının rolü
The role of British mandate on the establishment of State of Israel
  1. Tez No: 699452
  2. Yazar: SAMET ŞEVLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZEYNEP YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yüzyılı aşkın süredir devam eden Filistin-İsrail Sorunu, tarihsel perspektif değerlendirildiğinde çeşitli ortak çıkar ve sorunların varlığı ile öne çıkmaktadır. Bu çalışmada ise çıkar ve sorun çeşitliliği arasında Büyük Britanya İmparatorluğu'nun, İsrail Devleti'nin kuruluşuna giden süreçteki rolü, kronolojik çerçevede ve iki bölümde tartışılmıştır. Birinci bölümde manda yönetimi öncesinde Britanya'nın Filistin bölgesine yaklaşımındaki siyaseti ve Siyonizm'in“İngiliz devlet politikası”haline dönüşme süreci ele alınmıştır. İkinci bölümde ise manda dönemi çerçevesinde, İngilizlerin manda yönetiminin son yıllarına kadar olan tutarsız politikalarının sürdürülemeyerek, bölgeden çekilmesiyle sonuçlanması incelenmiştir. Süreç takibi yöntemiyle yapılan çalışma, İsrail'in kuruluşunda İngiliz etkisi varsayımından hareket etmiştir. Britanya'nın, İsrail'in kuruluşundaki rolünü ve uygulamış olduğu tutarsız politikalarla da Filistin – İsrail çatışmasının kronikleşmesine sebep olduğu hipotezini savunarak literatüre katkı sağlamayı amaçlamıştır. Çalışmanın amaçlarından bir diğeri de binlerce insanın hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına yol açan böylesi küresel bir sorunda geçmişte yapılan hataların öne çıkarılarak tekrar edilmesinden kaçınılmasını sağlamak ve çözüme yönelik kalıcı adımların atılması için realist çerçevede soruna dikkat çekmek olmuştur.
Özet (Çeviri)
For more than a century, the progressing Israel-Palestine problem, when historic perspective evaluated, has become prominent with the existence of several common interests and problems. In this study, the role of Great Britain Empire in the process leading to the establishment of the State of Israel, among the diversity of interests and problems, is discussed in a chronological framework and in two parts. In the fisrt part, the policy of Britain in its approach to the Palestine Region before the mandate and the process of transforming Zionism into British State Policy are discussed. In the second part, within the framework of the mandate period, the result in the British withdrawal from the region by not being able to continue inconsistent policies until the last years of mandate administration was investigated. The study, which was conducted with the process tracking management, was based on the assumption of British influence in the establishment of Israel. It aimed to contribute to the literature by defending the role of Britain in the establishment of Israel and the hypothesis that incostistent policies caused the Palestine-Israel conflict to become chronic. Another aim of the study, in such a global problem that caused the death and injury of thousands of people, it was aimed to highlight the mistakes made in the past and avoid their repetition and to draw attention to the problem in a realistic framework in order to take permanent solution-oriented steps.