The effect of game-based learning on fourth-grade students' number sense abilities
Oyun temelli öğrenmenin dördüncü sınıf öğrencilerinin sayı duyusu becerilerine etkisi
- Tez No: 699451
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU ŞEN AKBULUT, DOÇ. DR. SERKAN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Nokta sayılama ve sayı doğrusu tahmini, matematiksel becerileri öngören sayı duyusunun bileşenleri olarak kabul edilmektedir. Bu alandaki çalışmalar, okul öncesi ve ilk yıllardaki sayı duyusu gelişimini kapsamaktadır, ancak dördüncü sınıf öğrencilerinin sayı duyusu gelişimini video oyunu müdahalesi ile araştıran yeterli sayıda çalışma yoktur. Araştırmanın amacı üç boyutlu bir video oyunu (Minecraft) aracılığıyla tasarlanmış öğrenme aktivitelerin dördüncü sınıf öğrencilerinin sayı duyusu gelişimi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Araştırma deseninde sıralı açıklayıcı yöntem uygulanarak nicel ve nitel veriler analiz edilmiştir. Katılımcılar, İstanbul'da bulunan özel bir okuldaki 4. sınıf öğrencilerdir (n = 21). Öğrenme aktiviteleri dört hafta boyunca haftada iki kez yaklaşık 25-40 dakika olarak uygulanmıştır. Bu çalışmada nokta sayılama yeteneğinin yürütücü işlevler (engelleyici kontrol ve dikkat kontrol) ve çalışma belleği (görsel-uzamsal bellek) olarak ölçülen genel bilişsel yeteneklere bağlı olduğu hiyerarşik analiz sonuçlarına göre bulunmuştur. Video oyunu, yüz ve bin sayı doğrusu son-test puanları önemli ölçüde geliştirmiştir. Nitel bulgular, yüksek ve ortalama başarılı öğrencilerin video oyunu üzerinde nokta sayımı yaparken daha büyük gruplar oluşturduklarını ve sayı doğrusu görevlerini gerçekleştirirken, yuvarlama, orantı hesabı ve zihinden aritmetik gibi matematiksel stratejiler kullandığını ortaya çıkarmıştır. Araştırmanın bulguları video oyununun dördüncü sınıf öğrencilerinin sayı duyusu becerilerini geliştirmede etkili bir araç olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Number sense is an essential ability in mathematics learning, and it has been shown to be predictive for early mathematics achievement. The dot enumeration and mental number line are acknowledged as the primary systems of number sense predicting mathematical skills. Previous research has focused on improving number sense abilities of preschoolers or younger children, however; there are not enough studies examining the effect of video games on the number sense improvement of fourth-grade students. The current study explored the effects of specifically designed game-based learning activities on fourth-grade students' number sense development. The activities were designed with a 3-D video game, namely Minecraft. The study employed a sequential explanatory mixed-method design. The participants were 4thgrade students (n = 21) from a private school in İstanbul. The intervention was carried out twice a week for four weeks (25-40 minutes each time). The results of hierarchical regression analysis showed that mathematics achievement, executive functions, and working memory performances predicted dot enumeration and mental number line performances. After the video-game intervention, hundred and thousand mental number line scores were improved significantly. The qualitative findings indicated that typically and high achieving students used mathematical strategies such as rounding, proportional judgment, and mental arithmetic when performing number line tasks on video games and created larger groups when performing dot enumeration. Overall, the findings of the study indicated that game-based learning activities were effective for improving fourth-grade students' number sense skills.