Mikrokredi uygulamasının kadın girişimciliği üzerindeki etkilerinin bölgesel kalkınma açısından değerlendirilmesi: Denizli örneği
Assessment of the effects of microcredit on women's entrepreneurship in terms of regional development: Case of Denizli
  1. Tez No: 699462
  2. Yazar: MUSTAFA GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Dünyada giderek artan bölgesel gelişmişlik farklılıkları bölgesel kalkınma alanındaki çalışmaların da hız kazanmasına neden olmuştur. Bölgesel kalkınma sorunlarıyla mücadelede uygulamaya konulan yöntemlerden biri de mikrokredidir. Küçük miktarda verilen ve küçük miktarlarda geri ödemesi olan Mikrokredi özellikle yoksul kesimin ihtiyaçlarını gidermeye ve refahlarını artırmaya yönelik bir kredilendirme yöntemidir. 1970'li yıllardan itibaren dünyadafarklı şekillerde uygulanmaya konulan mikrokredi sistemi, Türkiye'de 1995'ten sonra uygulanmaya başlamıştır. Dünyada bölgesel kalkınma açısından başarılı örnekleri bulunan bu sistemin Türkiye'de etkinliğini analiz eden çalışmalar henüz yeterli düzeyde değildir. Bu çalışmada Denizli ilinde kadınlara verilen mikrokredinin kadın girişimciliğini ve bölgesel refahı etkileme düzeyinin araştırılması amaçlanmaktadır. Denizli ilinde mikrokrediden yararlanan 223 kadından anket yöntemiyle elde edilen bilgiler değerlendirildiğinde genel olarak mikrokredinin kadınların gelir ve dolayısıyla refah düzeylerinde olumlu etkiler ortaya çıkardığı sonucuna ulaşılmıştır. Kadınların hem aile hem de bulundukları toplum içindeki sosyal statülerinin arttığı da elde edilen bulgular arasındadır. Ancak mikrokredi sisteminin tanıtımında ve yaygınlaştırılmasında önemli sorunlar bulunduğu da tespit edilen başka bir bulgudur. Organizasyonel olarak ortaya çıktığı görülen bu sorunun giderilmesinin, mikrokrediden faydalanan kadın sayısının artmasına neden olacağı gözlenmektedir. Bu şekilde kadınların ve içinde bulundukları toplumun refah düzeyi de artacaktır. Dolayısıyla Denizli'de mikrokredi sisteminin engellerden arındırılması durumunda bölgesel kalkınma açısından önemli bir potansiyel taşıdığı ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Increasing regional development differences in the world have also accelerated studies in the field of regional development. One of the methods implemented in combating regional development problems is microcredit. Microcredit, which is given in small amounts and has small repayments, is a method of lending, especially aimed at meeting the needs of the poor and increasing their well-being. The microcredit system, which has been applied in different ways around the world since the 1970s, began to be applied in Turkey after 1995. Studies analyzing the effectiveness of this system in Turkey are not yet sufficient. In this study, it is aimed to investigate the effects of microcredit in Denizli province on women's entrepreneurship and regional well-being. Data from a survey of 223 women who benefit from microcredit in Denizli province shows that microcredit positively affects women's income and well-being levels. Among the findings, women's social status increases both in the family and in the society in which they live decisively. But it is another finding that there are also significant problems in the promotion and dissemination of the microcredit system. It is observed that eliminating this problem, which seems to occur organizationally, will lead to an increase in the number of women who benefit from microcredit. Therefore, if it is cleared of obstacles, it can be stated that the microcredit system in Denizli has an important potential for regional development.