Mikro kredinin kadın yoksulluğunu azaltmadaki rolü ve Eskişehir uygulaması
The role of the microcredit on female poverty reduction and a research in Eskişehir
- Tez No: 317634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER GÜNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Dünyamızın ekonomik ve sosyal olarak küreselleşmesi ile birlikte, artık insanoğlunun yaşadığı tüm sorunlar daha net bir şekilde görülebilmekte ve insanlık sorunu olarak nitelendirilebilmektedir. Yoksulluk da çağımızın önemli insanlık sorunlarındandır.Çağımızda teknoloji hızla gelişmektedir. İnsan yaşamı gün geçtikçe daha kolay bir hal almakta, her geçen yıl yeni teknolojiler keşfedilmektedir. Bir yanda refah içinde yaşayan ve ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilen insanların yaşadığı bir dünya varken, diğer yanda yoksulluğun gittikçe arttığı bir dünya görülmektedir. Özellikle kadınlar yoksulluğu en şiddetli hisseden kesimdir. Mikro kredi ise bir mikro finansman türü olarak yoksul kadınlara yoksulluktan kurtulmaları için bir fırsat tanımaktadır.Bu tez, yoksulluk sorununa bir çözüm önerisi olarak sunulan mikro kredileri konu edinmiştir. Tezin amacı ise mikro kredi uygulamasının, yoksulluğu önlemekte başarılı olup olmadığını tespit etmek ve Eskişehir örneğinden yola çıkarak mikro kredi kullanıcısı kadınların hayatlarında bu uygulamanın ne gibi değişiklikler sağladığını belirlemektir. Çalışma, Eskişehir' de Türkiye Grameen Mikro kredi Programı'ndan kredi alan kadın kullanıcılar ile yürütülen nitel çalışma verilerine dayanmaktadır. Araştırmanın bulguları; mikro kredi kullanıcısı kadınların yoksulluktan kurtulmalarının sadece elde etmiş oldukları sermaye ile mümkün olmadığını; ürettikleri ürünlerde gösterdikleri yenilikçi düşüncelere, girişimcilik özelliklerine, diğer üreticiler ile rekabet edebilmelerine ve daha çok müşteri sayısına ulaşmalarına bağlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
With the globalization of our world both economically and socially, now all the problems experienced by mankind and humanity defined as a problem and can be seen more clearly. Poverty is a important humanity problem of our time.In our age, technology is rapidly developing. Human life is becoming easier by the day, new technologies are discovered each year. On the one hand easily supply the needs of well-being and living in a world where people live, while on the other hand a world of poverty is increasingly harder. Poverty, especially women who feel the poverty most deeply. As the type of a microfinance is microcredit gives an opportunity to poor women to overcome poverty.This thesis is presented as a proposal for a solution to the problem of poverty, microcredit has made the subject. The aim of the thesis is defining the success of microcredit as a way of poverty allevation and women's lives through the example of microcredit user provides this application is to determine what kind of changes in Eskisehir. The study of women in Eskişehir, Turkey Grameen Microcredit Program loans are based on the qualitative study carried out with users. The research findings shows women?s poverty reduction is not possible with only microcredit as a capital. It?s depends on products produced by innovative ideas, entrepreneurial characteristics, to compete with other manufacturers with and reach more customers that depend on the number.