Fragmentation of truth: Heidegger's confrontation with Plato
Hakikatin fragmentasyonu: Heidegger'in Platon'la yüzleşmesi
  1. Tez No: 699472
  2. Yazar: EBRU KIZILKAYA ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMED ABDEL MEGUID
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Heidegger'in Platon'daki hakikat kavramı yorumu Platon'un hakikatle ilgili gerçek düşüncelerini yansıtmamaktadır. Heidegger yanlış bir biçimde Platon'u hakikatin gerçek anlamından vazgeçip önermelerin içine sıkıştırmasından ötürü suçlar. Fakat Platon hakikatin doğruluk anlamını önceleyip hakikatin gerçek anlamı olan açığa çıkarma eylemini göz ardı etmez. Bu tez Platon'un düşüncesinde hakikatin bu iki anlamının nasıl birbirinin içine geçtiğini göstermektedir. Argümanlarım Heidegger'in de aslında nasıl hakikatin bu iki anlamlılığını Platon'u yorumlarken işaret ettiğini destekler niteliktedir. Bu tez Platon' un çeşitli diyaloglarını ve Heidegger'in yorumlarını yan yana incelemektedir. Bu şekilde tezim Heidegger'in hakikat nosyonunu Platon'un karikatürüyle ilişkilenerek zedelemesinden ziyade Platon'un diyalogları ile anlamlı bir ilişki kurma imkanını ortaya koymaktadır. Heidegger'in Platon'u Platonculuğa indirgemesi onu Platon'dan sonra hakikatin nasıl parçalandığı sonucuna götürür.
Özet (Çeviri)
Heidegger's interpretation of Plato's concept of truth falsely accuses Plato of incarcerating truth in proposition and losing the experience of truth as un-concealment. Plato didn't give priority to truth as correctness over truth as un-concealment. I demonstrate that both senses of truth are interwoven with each other in Plato's thinking. I reinforce my argument by showing how Heidegger himself indicates the presence of this dual conception of truth in Plato's thinking. Examining various dialogues of Plato along with Heidegger's interpretations side by side, I show that Heidegger could have engaged with Plato's dialogues in a meaningful way rather than distorting his conception of truth with a caricature of Plato. Heidegger's reduction of Plato into Platonism leads him to conclude that from Plato on truth becomes fragmentary ushering the end of philosophy.