Sağlık çalışanlarına fizyolojik ve psikolojik şiddet: Kastamonu örneği
Physiological and psychological violence to healthcare personnel the case of Kastamonu province
  1. Tez No: 699473
  2. Yazar: PINAR EMİROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI ÇILGINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Healthcare Management, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Şiddet İnsanlığın varlığından itibaren süregelen, insanların sahip oldukları kudreti, gücü kendisinden farklı bir insana, kendine yahut başka kişilere karşı yaralama ve kayıpla sonlanan ya da sonlanma ihtimali şeklinde ortaya çıkmaktadır. Yaşadığımız dünyada ve bulunduğumuz ülkede son senelerde şiddet davranışlarının gün geçtikçe çok sıradan ve doğal bir olaymış gibi normalleştirildiği gözlenmektedir. Şiddet toplumun neredeyse bütün kesimlerinde gözlenmekle beraber dikkat çekici olarak iş ortamlarında gittikçe çoğalan ve tüm çalışan bireyleri etkisi altına alan bir halk sağlığı sorunu haline geldiği gözlemlenmektedir. Sağlık kurumları, iş yeri şiddetine maruz kalma olarak bakıldığında yüksek riskli iş yerleri arasında ilk sıralarda olduğu gözlemlenmiştir. Günümüz Türkiye'sinde sağlık çalışanlarına yönelik olan şiddet her geçen gün sözel şiddet (bağırma, hakaret etme, tehdit etme, aşağılayıcı konuşma vb.), fiziksel şiddet (itme, kakma, bıçakla saldırma, eşyalara zarar verme vb.), hatta cana kast etme gibi şiddet olgusunun var olduğunu, basın ve yayın organlarında ve sosyal medya hesaplarında çoğunlukla bu paylaşımların çoğaldığı bilinmektedir. Bunlardan yola çıkılarak, yapılan bu çalışmanın iki dikkat çekici amacı bulunmaktadır. İlk olarak sağlıkta şiddet konusunda farkındalık oluşturulması, ikinci olarak ise, Kastamonu ili örneği ile sağlıkta şiddeti azaltmaya yönelik önerilerde bulunmaktır. Çalışmamızın sonucunda Kastamonu İli'nde en fazla sağlıkta şiddet genellikle erkek hastalar tarafından yapıldığı, en fazla mesai saatinde şiddete maruz kaldıkları, şiddetin nedenin en fazla beklemeye tahammülsüzlükten kaynaklandığı, şiddete maruz kalan sağlık çalışanlarının büyük çoğunluğunun çalışma isteğinin azaldığı gözlemlenmiştir. Kastamonu Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık ta şiddet ile ilgili spesifik araştırmalar yapılarak, önlemler alınması gerektiği sonucuna varılmıştır. Gereç ve yöntem: Kastamonu ilinde görev yapmakta olan 132 sağlık çalışana ulaşılarak 32 soruluk anket çalışması yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular değerlendirilirken istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Şiddet, Sağlık Çalışanı, Sağlıkta Şiddet, Beyaz Kod
Özet (Çeviri)
Violence occurs as a threat that continues from the existence of humanity, the power that people have, the power that they have, to a person other thant hemselves, to another person who rubies himself, or is likely to end in injury and loss, or as a result of personal action. In the World in which we live and in the country in which we live, it has been observed that in recent years, violent behavior has been normalized day by day as if it were a very ordinary and natural event. Although violence is observed in almost all segments of society, it is remarkable that it has become a public health problem that is increasingly increasing in work environments and affecting all working people. Health institutions have been reported to be the first among high risk workplances when viewed as exposure to workplance violence Dec. Lookind at recent years, the violence against health workers in our country is verbal every day (shouting, insulting, threatening, derogatory speech, atc.) violence, physial (pushing, inlaid, attacking with a knife, damaging items, etc.) violence, even the phenomenon of violence such as caste for life exist, press publications and social media accounts are mstly known to multiply the seshares. Based on these, this study has two remarkeble goals. Firs, reising awarenes of violence in health, and second, making recommendations to reduce violence in health with the example of Kastamonu province. As a result of our study, it was observed that the most health violence in Kastamonu province is usually carried out by male patients, they are subjected toviolence during the most overtime hours, the cause of violence is caused by intolerance to the most waiting, the vast majority of health workers who are subjected to violence have decreased desire to work. In Kastamonu education and Research Hospital, specific research on health ta violence was carried out and it was concluded that measures should be taken. Material and method: 132 health workers working in Kastamonu province were reached and 32 question survey studies were conducted. The SPSS (Statistical PackageforSocialSciences) for Windows 25.0 program was used for statistical analysis when evaluating the results of the study. KEYWORDS: Violence, Health Worker, Violen ceIn Health, Code White