İşletmelerde yetenek yönetimi uygulamalarının çalışanların örgütsel adalet algısı ve motivasyonları üzerindeki etkisi ve buna yönelik bir araştırma
The effect of talent management practices on organizational justice perception and motivations of employees and a research on the subject
- Tez No: 699523
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÖZGE ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırmanın amacı, tekstil firmalarındaki yetenek yönetimi uygulamalarının çalışanların örgütsel adalet algısı ve iş motivasyonlarına olan etkilerini incelemektedir. Çalışmada, örgütsel adalet ve motivasyon ile yetenek yönetimi uygulamaları arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da tekstil sektöründe çalışanlar arasından uygun ve erişilebilir yöntemle katılan %50,0'si erkek (n:137) ve %50,0'si kadın (n:137) katılımcı oluşturmuştur. Araştırmada, Niehoff ve Moorman (1993) tarafından örgütsel adalet ölçeği olarak geliştirilen ve örgütsel adaleti; dağıtım adaleti, işlemsel adalet ve etkileşimsel adalet olmak üzere üç alt boyutta inceleyen ölçek; motivasyon ölçeği olarak Ertan (2008) tarafından geliştirilen Çok Boyutlu İş Motivasyonu Ölçeği, yetenek yönetimi ölçeği olarak ise Fegley (2006) tarafından geliştirilen Yetenek Yönetimi Uygulamaları Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma boyunca değişkenler arası ilişkilerin analizi için korelasyon ve regresyon analizlerinin yanı sıra, değişkenlerin demografik özelliklerine göre farkını test etmek için bağımsız gruplarda t testi ve tek yönlü varyans analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırmaların bulgularında, yetenek yönetiminin hem motivasyon alt boyutları (içsel ve dışsal) hem de örgütsel adalet alt boyutları (dağıtımsal, prosedürel ve etkileşimsel) üzerinde pozitif ve anlamlı etkisi bulunmaktadır. Yetenek yönetimindeki artış içsel ve dışsal motivasyon düzeyinde ve dağıtımsal, prosedürel ve etkileşimsel adalet algılamaları üzerinde artışa neden olmaktadır. Sonuç olarak yetenek yönetiminin alt boyutlarının motivasyon ve örgütsel adalet alt boyutları üzerine yordayıcı bir etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of practices of talent management on the organizational justice and motivation of employees of in textile sector. The study analyses organizational justice frequently discussed in the literature, motivation, and talent management. The sample of the study consists of 50.0% male (n:137) and 50.20% female (n:137) employees working in textile sector in Istanbul selected through convenience sampling method. Organizational justice scale improved by Niehoff and Moorman (1993) was used to examine the organizational justice and its three sub-dimensions as distributional justice, procedural justice and interactional justice; Perception of Talent Management Practices scale developed by Fegley (2006) to measure talent management practices, and Multidimensional Work Motivation Scale developed by Ertan (2008) to measure motivation, were also used. In the study, correlation and regression analyses were used to measure the relationships between the variables; independent sample t-test and analysis of variance (ANOVA) were used to test if the variables differ in the demographic groups., The results of the study show that talent management has a positive and significant effect on both the motivation sub-dimensions (intrinsic and extrinsic) and organizational justice sub-dimensions (distributive, procedural, and interactional). The increase in talent management leads to an increase in the level of intrinsic and extrinsic motivation and perceptions of distributive, procedural, and interactional justice.As a result, sub-dimensions of talent management have a predictive effect on motivation and organizational justice sub-dimensions.