Döviz kurunun hisse senetleri üzerinde etkisi: Türkiye örneği
The impact of exchange rate to stock markets: Case of Turkey
- Tez No: 699524
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MORTAZA OJAGHLOU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Borsa, modern ekonomide finansal kuruluşlar ve portföy yöneticileri için önemli bir rol oynamaktadır. Zira borsa, pay piyasası getirisindeki dalgalanma, borç verenler ve borç alanlar arasında portföylerin riskini değerlendirme ve gelecekteki yatırım gelirlerinin getirisini tahmin etmede yardımcı olan temel araçlardan biridir. Bahsedilen önemi sebebi ile tarafımızca hazırlanmış olan bu çalışmada Türkiye'de pay piyasası ve döviz kuru arasındaki ilişki incelenmiştir. Pay senedi getirileri için BİST100 endeksi, döviz kuru riski için Türk Lirası'nın ABD Doları ve Euro karşılığı döviz kuru dikkate alınmıştır. Araştırmanın kapsamını, Ekim 2008-Mart 2021 arası döneme ait aylık veriler oluşturmaktadır. Döviz kurlarının İstanbul Menkul Kıymetler Piyasası üzerindeki kısa ve uzun vadeli etkilerini belirlemek için zaman serisi modelinin NARDL (Nonlinear Autoregressive Distributed Lag) ve ARDL (Nonlinear Autoregressive Distributed Lag) metodolojisi kullanılmıştır. İlgili kapsam dahilinde söz konusu veriler üzerinde bahsi geçen teknikler ile yapılan analiz sonucunda elde edilen bulgulara göre döviz kurları (ABD Doları ve EURO) ile pay senedi getirileri arasında uzun ve kısa dönem ilişkisinin mevcut olduğu görülmüştür. Bu ilişki pozitif, asimetrik ve hem uzun hem de kısa dönem için istatistiksel olarak anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
The stock market plays an important role for financial organizations and portfolio managers in modern economics. Volatility in stock market return is one of the essential tools between lenders and borrowers that help them to assess the risk of portfolios and predicting the return of future investment's income. This paper investigates the relationship between the stock market and the exchange rates of Turkey. BİST100 index is employed as a proxy for stock returns and Dollar to Lira and EURO to Lira (currency rate of Turkish Lira against US Dollar and EURO) are considered for exchange rate exposure. The series is on monthly data over the period 2008 October- 2021 March. We use the NARDL and ARDL mythology of the time series model to determine the short-run and long-run impacts of the exchange rates on the İstanbul Stock Market. Our findings indicate that there is a relationship between both exchange rates (US Dollar and EURO) and stock returns. This relationship is positive, asymmetric, and statistically significant for both the long and short run.