Tip 2 furkasyon defektlerinin yönlendirilmiş doku rejenerasyonu tekniği ile tedavisinde rezorbe olan laktid-glikolid kopolimer esaslı periodontal bariyer membranın (Poliglaktin 910) etkinliğinin incelenmesi
Evaluation of the efficacy of lactide-glycolide copolymer periodontal barrier (Polyglactin 910) in guided tissue regeneration of class 2 furcation involvements
  1. Tez No: 69954
  2. Yazar: İ. ALPDOĞAN KANTARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN TUNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
76 6. ÖZET Periodontal hastalık sonucu çok köklü dişlerin furkasyon bölgelerinde meydana gelen doku kayıplarının geleneksel periodontal tedavi yöntemleriyle telafisi tam olarak mümkün olmamaktadır. Yönlendirilmiş doku rejenerasyonu (YDR), bozulmuş periodontal doku bütünlüğünün ve sağlığının yeniden elde edilmesini sağlamak amacıyla geliştirilen bir tedavi yöntemidir. Bu çalışma, rezorbe olan sentetik esaslı Vicryl® Periodontal Mesh'in Tip II furkasyon defektlerinde uygulanan YDR işlemlerinde bir bariyer membran olarak etkinliğini incelemek amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla 27 hastanın alt çene büyükazı dişlerinde saptanan 34 adet Tip II furkasyon defekti incelenmiştir. Deney grubunda yer alan 17 defektte Vicryl®, bariyer membran olarak kullanılmış, kontrol grubunda ise sadece flap operasyonu uygulanmıştır. Klinik olarak Plak İndeksi, Gingival İndeks, Dişeti Kenarının Konumu, Periodontal Sondalama Derinliği, Vertikal ve Horizontal Rölatif Ataşman Düzeyi, Vertikal ve Horizontal Yönde Transgingival Ölçüm Düzeyleri ölçülmüş, radyografik olarak meydana gelen sert doku değişimleri incelenmiştir. Altıncı ay sonunda her iki grupta da başlangıca göre istatistiksel olarak anlamlı (p0.05) dişeti çekilmesi saptanmıştır. Deney grubunda altıncı ay sonunda elde edilen vertikal ataşman kazancı (1.12+0.86mm), başlangıca oranla ve kontrol grubundaki değişikliğe oranla (0.65+0.70mm) istatistiksel olarak anlamlıdır (p0.05). Elde edilen bulgular, Vicryl® Periodontal Mesh'in Tip II furkasyon defektlerinin YDR işlemiyle tedavisinde bir bariyer olarak kullanılabileceğini ancak bu konuda daha uzun süreli çalışmalara ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
77 7. SUMMARY Conventional periodontal therapy has been shown to have limited efficacy in complete resolution of furcation involvements. Guided tissue regeneration (GTR) has been introduced as a method for the restoration of the periodontal tissue integrity lost as a result of the progressive periodontal disease. The aim of this study is to investigate the use of Vicryl® Periodontal Mesh in the treatment of Class II furcation defects according to the principles of GTR and compare to coventional flap surgery. Twenty seven systemically healthy patients with at least one mandibular Class II furcation involvements have been selected for the study. The test group, in which Vicryl® Periodontal Mesh have been used, consisted of 17 defects while the same number of involvements were assigned as controls. Plaque Index, Gingival Index, location of the gingival margin, periodontal probing depth, vertical and horizontal relative attachment levels, vertical and horizontal sounding have been measured and the formation of new mineralized tissue have been radiographically analyzed. Both modalities of treatment resulted in similar and statistically significant gingival recession compared to the baseline values (p0.05). Within the limits of this study, these results suggest that Vicryl® Periodontal Mesh would be regarded as an effective barrier in GTR therapy of Class II furcation involvements.