4. sınıf öğrencilerinin Türkçe dersi ile diğer derslerin akademik başarılarının karşılaştırılması (Mardin ili örneği)
Comparison of the academic success of the 4th grade students' English course and other courses (Mardin province example)
  1. Tez No: 699580
  2. Yazar: MELİHA ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDARHAN MUSA TAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Eğitimin amacı; bireyleri yaşadığı toplum ve çağın şartlarına uygun şekilde yetiştirmektir. Bunun için güncel yaklaşım ve modellerden yararlanmak, öğrencilere çağın gerektirdiği bilgi, beceri ve tutumları kazandırmak önemlidir. Bu süreçte eğitim programlarını sürekli güncellemek, derslerin içeriklerini iyi şekilde düzenlemek ve dersler arasında sıkı ilişkiler kurmak gerekmektedir. Dersler arası ilişkinin kurulması disiplinler arası yaklaşımla sağlanmaktadır. Disiplinler arası öğretim; öğrencilerin farklı alanlardaki bilgiyi birleştirmeleri ve bütünleştirmelerine yardım eden ve bunun sonucunda da kavramlar aracılığıyla, öğrencilere çok yönlü düşünme becerisini ayrıca analiz ve sentez düzeylerinde düşünmelerine de olanak sağlamaktadır. Bu araştırma ile ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin Türkçe dersi ile diğer derslerin akademik başarılarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan çalışma nicel araştırma modellerinden biri olan ilişkisel tarama modeline göre yapılmıştır. Çalışmanın evrenini 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Mardin il merkezi ve ilçelerinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet ilkokullarının 4. sınıfında öğrenim gören 1058 öğrenci oluşturmaktadır. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 25 paket programı aracılığıyla yapılmıştır. Verilerin analizinde betimleyici istatistikler, korelasyon ve çoklu regresyon kullanılmıştır. Öğrencilerin derslerdeki başarılarının, cinsiyet ile ilişkisini belirlemek için t- Testi, dersler arasındaki ilişkinin açıklanmasında Pearson korelasyon katsayısı analizi, diğer derslerdeki başarının Türkçe dersi başarısını yordama gücünü tespit etmede, çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda; Türkçe dersi başarısı ile matematik, fen bilgisi, sosyal bilgiler, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi, trafik ve insan hakları dersi başarıları arasında pozitif, yüksek düzeyde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Cinsiyete göre bakıldığında kız öğrencilerin Türkçe başarı ortalamaları, erkek öğrencilerden daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of education; is to raise individuals in accordance with the conditions of the society and age in which they live. For this, it is important to benefit from current approaches and models and to provide students with the knowledge, skills and attitudes required by the age. In this process, it is necessary to constantly update the education programs, to organize the contents of the courses well and to establish close relations between the courses. Establishing a relationship between courses is provided by an interdisciplinary approach. interdisciplinary teaching; It helps students to combine and integrate knowledge in different fields, and as a result, through concepts, it also allows students to think at the levels of analysis and synthesis. The aim of this research is to compare the academic achievements of 4th grade primary school students in Turkish and other courses. The study prepared for this purpose was carried out according to the relational survey model, which is one of the quantitative research models. The universe of the study consists of 1058 students studying in the 4th grade of public primary schools affiliated to the Ministry of National Education in the city center and districts of Mardin in the 2018-2019 academic year. Evaluation of the data was made using the SPSS 25 package program. Descriptive statistics, correlation and multiple regression were used in the analysis of the data. The t-Test was used to determine the relationship between the students' success in the courses and gender, the Pearson correlation coefficient analysis was used to explain the relationship between the courses, and the multiple regression analysis was used to determine the predictive power of the success in the other courses in the Turkish course. As a result of the study; A positive, high level and significant relationship was found between success in Turkish lessons and achievements in mathematics, science, social studies, foreign language, religious culture and ethics, traffic and human rights. According to gender, it was concluded that female students' average success in Turkish was higher than male students.