Ortaokul öğrencilerinin fen akademik başarıları ile diğer dersler akademik başarıları arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of relationship between science academic achievement and other courses academic achievement of middle school students
- Tez No: 388218
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışmanın amacı öğrencilerin; fen ve teknoloji dersi akademik başarısı ile matematik, sosyal bilgiler, Türkçe ve İngilizce dersleri akademik başarıları arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Araştırmanın modeli ilişkisel tarama modelidir. Araştırmanın örneklemini, Ankara il merkezindeki, orta ölçekli bir ortaokulda, 2012-2013 eğitim öğretim yılında 4.,6.,7., ve 8. sınıflarda öğrenim gören toplam 888 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, öğrencilerin yıl boyunca aldıkları; fen ve teknoloji, matematik, sosyal bilgiler, Türkçe ve İngilizce derslerindeki yazılı notlarıdır. Veriler e-okul sistemi kullanılarak temin edilmiştir. Öğrencilerin belirtilen derslerdeki başarılarının, sınıf düzeyi ve cinsiyetle bir ilişkisi olup olmadığını belirlemek için bağımsız t-Testi ve ANOVA, dersler arasındaki ilişkinin açıklanmasında Pearson korelasyon katsayısı analizi, diğer derslerdeki başarının fen ve teknoloji dersi başarısını yordama gücünü tespit etmede, çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; öğrencilerin en başarılı oldukları dersin Türkçe, en başarısız oldukları dersin matematik olduğu görülmüştür. Öğrencilerin akademik başarıları, 4. sınıfta 6.,7. ve 8. sınıfa göre anlamlı derecede yüksektir. Fen ve teknoloji dersi akademik başarısı ile, diğer dersler arasında oldukça yüksek ve pozitif yönlü bir korelasyon saptanmıştır. Adı geçen dersler fen ve teknoloji akademik başarısının % 84'ünü açıklamaktadır. Yordayıcı değişkenlerin fen ve teknoloji dersi akademik başarısı üzerindeki önem sırası; Türkçe, matematik, İngilizce, sosyal bilgiler şeklinde tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Fen Eğitimi, Akademik BaĢarı, Dersler Arası ĠliĢki
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relations between students' academic successes in science and technology education courses with mathematics, social sciences, Turkish and English. This study uses correlation comparative method. The sample survey was conducted among 888 students who were 4th, 6th, 7th and 8th grades during 2012-2013 in a mediocre middle school, Ankara. The primary data of this study is students' grades on their courses, which was obtained from e-school system. This study employs the independent t-Test and ANOVA to identify if there is a correlation between students' success and their gender, the Pearson correlation coefficient to explain relations among courses, and the multiple regression analysis to determine the predictive power of students' successes in courses of mathematics, social sciences, Turkish and English on their successes of science and technology education courses. As a result of this study, we found out that the students did the best in Turkish and the worst in mathematics. There is also a significant degree of difference between the successes of the 4th grade students and the other students. There has been additionally determined that there is a quite high and positive correlation between science and technology education and the other courses which explain the 84% of the academic successes of science and technology education. Key Words : Science Education, Academic Achievement, Relation between Courses, Middle School Students