Reel sektörün izlenmesi ve yönlendirilmesi: Merkezi kamu otoritesi ihtiyacına yönelik bir analiz
Monitoring and guiding private sector: An analysis regarding necessity of public authority
- Tez No: 699600
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM EKREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Düzenleme uygulamalarına yönelik getirilen iki ana yaklaşım olan kamu yararı teorisi ve Chicago yaklaşımı düzenleme ihtiyacının nasıl doğduğuna odaklanmaktadır. Hem teorideki, hem de pratikteki yaklaşımlar incelendiğinde, kamu için zorunlu olan hizmetlerin karşılanması adına düzenleyici kurumların oluşturulduğu görülmektedir. Ancak, bankacılık ve finans sektörü için oluşturulan otoritelere benzer, finansal performansı dikkate alan bir izleme ya da yönlendirme otoritesi reel sektör için bulunmamaktadır. Halbuki, firmaların finansal ve ticari başarıları, sadece kamu hizmetlerinin sağlanması için değil, makroekonomik başarının sağlanması için de elzemdir. Bahsedilen ihtiyacın gerçekten var olup olmadığını tespit etmek için bu çalışmada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası veritabanından temin edilen firma bilançolarından oluşturulan finansal rasyolar, makroekonomik göstergelerle ve firma sorunlu durum göstergeleriyle ilişkilendirilmiş ve istatistiksel olarak anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. Bu nedenle, reel sektördeki firmaların finansal performanslarını izleyerek, risklilik seviyesini tespit edecek bir kurum oluşturulması önerilmektedir. Kurumun çıktıları, kamu otoriteleri tarafından gerekli mevzuatsal değişiklikleri yapmak, sektör katılımcıları tarafından ise planlama ve projeksiyon yapmak için kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Two main approaches to the subject of regulation theory both explain why regulaion is needed at first hand. Considering theoretical explanations and in field applications, it is obvious that regulators are founded in order to make sure public services are met properly. However, there is no monitoring or guidance application regarding financial performance of private sector, such as in banking and finance. Financial success of companies is necessary not only for public services, but also for macroeconomic success. In order the test referent proposal, financial ratios, that are gathered from balance sheets, which are collected from database of Central Bank of Republic of Turkey are linked with macroeconomic parameters and indicators of company failure. The results are significant and statistically reliable. Therefore, it is propsoed to create an institution which will monitor financial performance of private companies and determine their riskiness. Outputs of the institution will be used by public to plan and project their activities and by state to create new regulations.