الخريطة الاستثمارية للدولة: نموذج للتخطيط الاقتصادي
Devlet ile yatiriminin haritasi: Ekonomi planlamasi örneği
- Tez No: 857930
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDELKADER CHACHİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma, devletin yatırım haritasının benimsenmesinde temsil edilen yeni bir öneriyi, uygulamayı benimseyen ülkelerde ekonomik planlama için bütünleşik bir model olarak sunmayı amaçlamaktadır. Uygulanabilir ve bu ülkelerin ekonomilerinde, hükümetlerin, finansal piyasaların, sivil toplumun ve özel sektörün katılımıyla, makroekonomik açıdan olumlu değişiklikler getiren uygun sayıda üretken projenin seçilmesinde büyük radikal dönüşümler gerçekleştirme yeteneğine sahiptir. göstergeleri, gerçek üretken reel ekonominin faaliyetlerine odaklanarak ve zararlı olanlardan uzaklaşarak, gerekli ekonomik gücünü inşa etmeye ve prestij ve dokunulmazlık unsurlarını tatmin etmeye çalışan sürdürülebilir ekonomik kalkınma hedeflerine ulaşmak için (toksik) finansal ekonomi. Çalışma probleminin parçalara ayrılmasında, yatırım haritasının doğru bir tanımının olmaması, bu modelin kısmi görünümü, bu modelin kısmi görünümü gibi detayların ve değişkenlerin analiz edilmesinde tümevarım-tümdengelim ve betimsel-analitik yaklaşım izlenmiştir. entegre bir deneyimin izlenememesi, bu başarılı modelin boyutlarının açıklığa kavuşturulması ve Influencer'ların çalışılmasında karşılaştırmalı yaklaşımın izlenmesi ve önerilen modeli nicel modelle karşılaştırarak diğerleriyle karşılaştırma. Çalışma,“yatırım haritası”teriminin yeni bir tanımına ulaştı ve bileşenlerini, unsurlarını, kelime dağarcığını ve gereksinimlerini açıkladı ve yatırım haritasının çizilmesi, formüle edilmesi ve sütunlarını ve bileşenlerini tamamlamak için gerekli idari yapı için uygun kurumsal çerçeveyi önerdi. ve uygulanması için gerekli kararları ve prosedürleri alır. Ayrıca,“devletin yatırım haritasının karlılık katsayısı”ve bunun gerekli yatırım hacmiyle ters ilişkisi olan yeni bir tanım getirdi ve aynı zamanda, ihtiyaç duyulan fonların transferini kolaylaştıran bir İslami elektronik banka kurma önerisini sundu. finansman haritası projeleri ve diğer bir öneri, yurt dışındaki işçiler için birikimlerini bu projelerde kullanan bir banka kurulması, fonların yatırım imkânı ile zekat ve vakıf fonlarının kontrollere riayet edilmesi şartıyla. Çalışma ayrıca şirketlerin yatırım haritasının uygulanmasında ana araç olduğunu ve şirket liderlerinin haritanın başarısı için gerekli kritik unsur olduğunu doğruladı.
Özet (Çeviri)
This study aims to present a new proposal, represented in the adoption of the investment map of the state, as an integrated model for economic planning in the countries that adopt its implementation. It is applicable and capable of achieving major radical transformations in the economies of these countries, with the participation of governments, financial markets, civil society, and the private sector, in selecting the appropriate number of productive projects, which bring about positive changes in macroeconomic indicators, in order to achieve the goals of sustainable economic development, by focusing on the activities of the real productive real economy, and moving away from the harmful (toxic) financial economy. The study follows the inductive-deductive and descriptive-analytic approach in dividing the study problem into parts and analyzing the details and variables, such as the absence of a correct definition of the term investment map, the partial view of this model, and the failure to monitor an integrated experience, clarifying the dimensions of this model, and following the comparative approach in studying its influencers and comparing them to others. The study reached a new definition of the term“investment map”and explained its components, elements, vocabulary, and requirements, and suggested the appropriate institutional framework for drawing the investment map, formulating it, and the administrative structure necessary to complete its pillars and components, and take the necessary decisions and procedures for its implementation. It also came up with a new definition,“the coefficient of profitability of the state's investment map”and its inverse relationship with the volume of investments required, and also submitted a proposal to establish an Islamic electronic bank that facilitates the transfer of funds needed to finance the map projects, and another proposal to establish a bank for workers abroad that employs their savings in these projects, with the possibility of investing funds of Zakat and endowment funds, provided that the Shari'ah controls are observed. The study also confirmed that companies are the main tool for implementing the investment map and that corporate leaders are the critical element necessary for its success.