Bazı agaricus bisporus ırklarının ürün verim ve kalitesi üzerine değişik yetiştirme ortamlarının etkileri
The Effects of different synthetic composts on the yield and quality of some strains of agaricus bisporus
  1. Tez No: 8112
  2. Yazar: ALİ TETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Y. SABİT AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI Agaricus bisporus IRKLARININ ÜRÜN VERİM VE KALİTESİ ÜZERİNE DE?İŞİK YETÎŞTÎRME ORTAMLARININ ETKÎLERÎ Ali TETİK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU 1989,Sayfa: 85 Jüri : Prof.Dr. Y. Sabit A?AO?LU Prof.Dr. Vedat ŞENİZ Prof.Dr. Kazım ABAK Bu çalışma Agaricus bisporus ' un 4 değişik ırkının (A6-5 B92, AX60 ve Al), 3 ayrı sentetik kompost yetiştirme ortamında (Yalova, Ziraat ve Türktur) yetiştirilerek, bunların verim, erkencilik ve kalite üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, ortalama toplam verim yönünden en yüksek değer 13.6kg/m2 ile Yalova kompostundan elde edilmiştir. Bunu 12.4 kg/m2 ile Ziraat kompostu ve 9.3kg/m2 ile Türktur kompostu izlemişlerdir. Erkenci verim bakımından yine Yalova kompostu en iyi sonucu vermiştir (8.1 kg/m2).Ziraat kompostu (6.8kg/m2) ve Türktur kompostunda (5.3kg/m2) ırkların erkenci verim miktarları daha düşük ol muştur. Kompostlar, mantarların % kuru madde ve protein içe riklerine de etkili olmuştur. 4 ırkta da en yüksek kuru mad deyi Yalova kompostu (%9.09) vermiştir. Ziraat kompostu (%8.70) ikinci, Türktur kompostu (%8.17) üçüncü sırada yer almıştır. Kuru maddede % olarak en yüksek protein içeriği ise %34.81 ile Türktur kompostundan elde edilmiştir. Diğer iki kompost arasında bu değer bakımından önemli bir farklılık gözlenmemiştir (Ziraat %29.54, Yalova %29.10). Sonuçlar, Yalova kompostunda bütün ırkların en yüksek toplam ve erkenci verim ile % kuru madde oranını verdiklerini göstermiştir, incelenen bu özellikler bakımından tüm ırklar içerisinde A6. 5 ırkı ise en uygun ırk olarak belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Mantar, Agaricus bisporus, sentetik kompost, verim, kal ite, erkencilik, ırk, AS. 5,B92,AX60, Al
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS OF DIFFERENT SYNTHETIC COMPOSTS ON THE YIELD AND THE QUALITY OF SOME STRAINS OF Agaricus bisporus Ali TETÎK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Superviser : Prof. Dr. Y. Sabit A?AO?LU 1989, Page: 85 Jury : Prof.Dr. Y. Sabit A?AO?LU“. Prof.Dr. Vedat ŞENÎZ Prof.Dr. Kazım ABAK This work was carried out in attemp to find out the effects of different synthetic composts (Yalova, Ziraat,Türk- tur) on 4 strains of Agaricus bisporus (A6.5,B92,AX60 and Al) mushroom yield earliness and quality. According to the results from the experiments the highest yield was obtained from Yalova compost (13.6 kg/m2). Ziraat compost set up to second place (12.4kg/m2) and the Türktur third place ( 9. 3kg/m2 ). The best result about earliness during the first 15 of 45 day picking period was found highly significant (8.1 kg/m2) in Yalova compost. The values of other synthetic composts were found lower than Yalova compost (Ziraat compost 6. 8kg/m2, Türktur compost 5.3kg/m2).All the synthetic composts were found effectual on dry matter and protein contain of mushrooms. Also Yalova compost was supplied the highest dry matter for all strains (9.09%).Ziraat compost was followed secondly with value of 8.70% dry matter. Türktur compost was took the^ -third place (8.17%). As a dry matter, the highest protein content '”was obtained from Türktur compost with 34. 81%. There was no significant difference between Yalova and Ziraat compost (Ziraat 29.54%, Yalova 29.10%). The results has showed that the best values of all strains on yield,dry matter and earliness were obtained from Yalova compost. When all this characteristics consider, strain A6.5 is the most suitable strain in all 4 strains which were experimented. KEY WORDS : Mushroom, Agaricus bisporus, synthetic compost, yield, quality, earliness, strain, A6.5,B92,AX60, Al.