Kamu İhale Kanunundan ve Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunundan kaynaklanan uyuşmazlıklar ile çözüm yolları
  1. Tez No: 699612
  2. Yazar: YAŞAR ALPER DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ATEŞAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 Sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu`nun uygulamasından kaynaklanan uyuşmazlıklar ile bu uyuşmazlıkların çözümündeki başvuru yollarının anlatıldığı bu çalışmanın ilk bölümünde söz konusu kanunların genel kapsamı ve kamu alımlarının ülkemizdeki tarihçesi açıklanmıştır. İkinci bölümde 4734 ve 4735 Sayılı Kanunlar çerçevesinde kamu alımı ihalelerinin yürüyüş şeması ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde ise kamu alımı esnasında ihale ile sözleşme sürecinde yer alan aktörlerin süreç esnasında yaşadığı uyuşmazlıklar, her bir uyuşmazlık türü açısından konularına göre sınıflandırılarak incelenmiştir. Çalışmanın son bölümü olan dördüncü bölümde tüm bu uyuşmazlıkların Kamu İhale Kurumu (KİK) ve yargı mercileri nezdindeki çözüm yolları kaleme alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of this study, in which the disputes arising from the implementation of the Public Procurement Law No. 4734 and the Law on Public Procurement Contracts No. 4735 are explained, the general scope of the said laws and the brief history of public procurement in our country are explained. In the second part, the prosedure of public procurement tenders within the framework of Laws No. 4734 and 4735 is presented. In the third part, the disputes experienced by the actors involved in the tender and contract process during the public procurement process are examined by classifying them according to their subjects in terms of each type of dispute. In the fourth chapter, which is the last part of the study, the resolutions of all these disputes before the Public Procurement Authority and judicial authorities are written.