Kavramsal bir değerlendirme: Agro-turizm
A conceptual evaluation: Agro-tourism
  1. Tez No: 699611
  2. Yazar: TUĞBA ÇÖMELEKLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, agro-turizm kavramının tam olarak neyi karşıladığını tespit etmeyi ve kavram karmaşasını çözümleme amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaca ulaşabilmek için daha önce bu tür yapılmış çalışmalarda kullanılmış olan Kelime İlişkilendirme Testi (KİT) formu hazırlanmıştır. İskenderun Teknik Üniversitesi etik kurulu onayından geçen Kelime İlişkilendirme Testi (KİT)' inde“kırsal turizm, tarım turizmi ve agro-turizm”anahtar kelimeleri beşer kez alt alta yazılmıştır. Katılımcılardan 30sn içinde anahtar kelimelerin zihinlerinde çağrıştırdığı kelimeleri yazmaları ve her bir anahtar kelime ile ilgili bir cümle kurulması istenmiştir. Ayrıca katılımcıların Kelime İlişkilendirme Testi (KİT) demografik özelliklerine de yer verilmiştir. Nitel bir araştırma tasarımı benimsenen çalışmada amaca yönelik olarak kasti örnekleme tekniği kullanılmıştır. Bu doğrultuda 04-14 Mayıs 2021 tarihlerinde, Gaziantep Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, İskenderun Teknik Üniversitesi, Mersin Üniversitesi ve Osmaniye Korkutata Üniversitesi turizm fakülteleri, yüksekokulları ve meslek yüksekokullarında görev alan akademisyenlere e-mail ve görüşme yoluyla Kelime İlişkilendirme Testi“KİT”formunu doldurmaları istenmiştir. 21 Katılımcı çalışmaya katılmıştır. Daha sonra katılımcıların kırsal turizm, tarım turizmi ve agro-turizm kavramlarına verdikleri yanıtlara göre frekans çizelgeleri ve kavram ağı haritası oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda agro-turizm ve tarım turizminin aynı anlamları karşıladığı ve bunların kırsal turizmin bir alt dalı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca uluslararası literatürde agro-turizm kavramının Türkçe karşılığı“tarım turizmi”kavramını karşılamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine what exactly the concept of agro-tourism corresponds to and to analyze the complexity of the concept. In order to reach the goal, the Word Association Test (KIT), which was used in previous studies of this type, was prepared. In the Word Association Test (KIT), which was approved by the ethics committee of İskenderun Technical University, the keywords“rural tourism, agricultural tourism and agro tourism”were written five times under each other. Participants were asked to write down the words that the keywords evoked in their minds within 30 seconds and to form a sentence about each keyword. In addition, the demographic characteristics of the participants in the Word Association Test (KIT) were also included. In the study, which adopted a qualitative research design, deliberate sampling technique was used for the purpose. In this direction, were asked to fill in between 04-14 May 2021, the Vocabulary Association Test (KIT) form was given to the academicians working at Gaziantep University, Hatay Mustafa Kemal University, İskenderun Technical University, Mersin University and Osmaniye Korkutata University tourism faculties, colleges and vocational schools by e-mail and interview. 21 participants participated in study. Then, frequency charts and concept network map were created according to the answers given by the participants to the concepts of rural tourism, agricultural tourism and agro-tourism. As a result of the research, it has been determined that agro-tourism and agricultural tourism meet the same meanings and they are a sub-branch of rural tourism. In addition, the Turkish equivalent of the concept of agro-tourism in the international literature meets the concept of“agricultural tourism”.