Câmiu'l Fusûleyn isimli eseri ışığında Şeyh Bedreddin'in fıkhi görüşleri
Sheikh Bedreddin's view on figh in light of his work Jamiu'l-Fusûleyn
  1. Tez No: 699613
  2. Yazar: ŞERİF GEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PEHLUL DÜZENLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Şeyh Bedreddin'in hayatı, hocaları ve eserlerinin tanıtımı çalışmamızın öncelikli konularıdır. Çalışmamızda Câmiu'l-Fusûleyn'in yazılış gayesi, önemi, muhtevası, kaynakları ve eser üzerine yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Kaynakları üzerinde yoğunlaşılmış olup, kaynakların tanıtımı yapılmış ve yazma nüshalarına işaret edilmiştir. Eserin kendisinden sonra etkilemiş olduğu bazı eserler tespit edilerek fıkıh literatüründeki yeri ve önemi ortaya konulmuştur. Şeyh Bedreddin'in fıkhî tercihlerini yansıtan ıstılahlar, mezhep içi ve dışı tercihleri tespit edilerek bu bağlamda fıkhî görüşleri belirlenmiştir. Câmiu'l-Fusûleyn'de kaynak olarak kullanılan farklı eserlerden yapılan nakillerde bazen görüşler arasında tenâkuzlar oluşmuş, oluşan bu tenâkuzları ortadan kaldırmaya yönelik Şeyh Bedreddin'in tespitleri belirlenmiş, benimsemediği görüşlere yönelttiği tenkit ve itirazlar ortaya konulmuştur. Şeyh Bedreddin'in eserde ortaya koymuş olduğu fıkhî görüşler özel başlıklar altında açıklanmış, görüşlerden hareketle bazı çıkarımlarda bulunulmuştur. Eserde kullanılan şer'î delillere yer verilmiş, eserde geçen küllî kâideler ve zâbıtlar tespit edilmiştir. Ayrıca Şeyh Bedreddin'in ictihad ve taklid konusuna bakış açısı, bu konudaki düşünce ve görüşlerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The priority issues of our study are the life of Sheikh Bedreddin, his teachers and the introduction of his works. In our study, information has been given about the object of writing Jamiu'l-Fusûleyn, its significance, content, sources and studies on the work. It has been concentrated on the sources, the sources have been introduced and the manuscript copies have been referred. The place and importance of the work in the fiqh literature has been set forth by determining some of the works that were influenced after the work itself. The terms representing the fiqh preferences of Sheikh Bedreddin, his intra-sectarian and non-sectarian preferences have been determined and his fiqh views have been determined within this context. In the narrations made from different works used as a source in Jamiu'l-Fusûleyn, sometimes conflicts have occurred between the opinions, Sheikh Bedreddin's determinations to eliminate these disagreements were determined, and his criticisms and objections to the views that he disapproved have been put forward. The fiqh views that Sheikh Bedreddin put forth in the work were expounded under particular headings, and some inferences were made with reference to views. The ecclasiastical evidences used in the work are included, and the general basis and minutes in the work have been established. Sheikh Bedreddin's perspective on the issue of ijtihad and taqlid, his idea and opinions on this issue are touched on as well