Türkiye'de fen bilimleri eğitiminde TGA yöntemi kullanılarak yapılan lisansüstü tezlerin içerik analizi
Content analysis of postgraduate thesis made using poe methods in science education in Turkey
- Tez No: 699619
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma, 2005-2020 yılları arasında Türkiye'de Fen bilimleri eğitiminde TGA kullanılarak yürütülen lisansüstü tezlerin çeşitli değişkenler açısından incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmada yer alan dokümanlara belirlenen kriterleri taşımak şartıyla YÖK Ulusal Tez Merkezinden ulaşılmıştır. Ulaşılan tezler ulusal tez merkezinde yer alan detaylı tarama bölümünden bilim dalı“fen bilimleri eğitimi”, izin durumu“izinli”, yıl olarak da“2005-2020”yılları aralık olarak seçilerek arama yapılmıştır. Arama sonucunda 9'u doktora ve 36'sı yüksek lisans tezi olmak üzere toplam 45 tane lisansüstü teze ulaşılmıştır. Ulaşılan tezlerin tamamı araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“yayın sınıflama matrisi”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler,“içerik analizi yöntemi”kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada incelenen tezlerin çoğunun amacının“TGA yönteminin değişkenler üzerindeki etkisini incelemek olduğu”tespit edilmiştir. Çalışma türlerinin büyük kısmını“yüksek lisans tezleri”oluşturmuştur. En fazla çalışmanın“Gazi Üniversitesi'nde”yürütüldüğü ve yıl olarak“2019”yılında yayımlandığı belirlenmiştir. TGA en fazla“Tahmin Et- Gözle Açıkla Yöntemi”şekliyle kullanılmıştır. Çalışmalarda en çok“nicel araştırma yönteminin”kullanıldığı, en sık kullanılan veri toplama araçlarının“test ve ölçek”olduğu belirlenmiştir. En fazla tercih edilen örneklemin“ortaokul öğrencileri”olduğu ve en çok tercih edilen konu alanının“kimya ve biyoloji”olduğu tespit edilmiştir. TGA çalışmalarında sonuçlar ve öneriler incelendiğine; TGA en fazla“akademik başarı”üzerinde anlamlı etki yaratmıştır. TGA'nın tezlerde kullanım şekillerinin yarattığı karmaşayı önlemek için çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the postgraduate theses conducted by using POE in science education in Turkey in terms of various variables. The documents in the research were accessed from the YÖK National Thesis Center, provided that they meet the specified criteria. The theses reached were searched by choosing the branch of science as“science education”, the status of leave as“on leave”, and the years“2005-2020”as a range from the detailed scanning section in the national thesis center. As a result of the search, a total of 45 postgraduate theses, 9 of which were doctoral and 36 master theses, were found. All of the theses reached were included in the research. In the research,“publication classification matrix”was used as a data collection tool. The data obtained within the scope of the research were analyzed using the“thematic content analysis method”. Most of the study types examined were“master theses”. It was determined that the most studies were published in“2019”as a year. It has been determined that the aim of most of the theses examined in the research is to“examine the effect of the POE method on the variables”.“Quantitative research method”was mostly used in the studies. It was determined that the most used data collection tools were“test and scale”. It has been determined that the most preferred sample is“secondary school students”and the most preferred subject area is“chemistry and biology”. The results and recommendations in the POE studies were examined; POE had the most positive effect on“academic achievement”. The use of POE (games, concept cartoons, animation) with different teaching methods has been identified as the most suggested suggestion.