Structural and aeroelastic flutter analysis of wing store systems and structural modification approach in aeroelasticity
Kanat yük sistemlerinin yapısal ve aeroelastik çırpıntı analizi ve aeroelastisitede yapısal değişiklik yaklaşımı
  1. Tez No: 699622
  2. Yazar: AYTAÇ AKPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN ÖZŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kanat yük sistemleri için yapılan ön aeroelastik tasarım çalışmaları havacılık endüstrisinde icra edilen en önemli tasarım çalışmalarından biridir. Bu tez temelde mekanik titreşim disiplinin dahil olduğu dinamik aeroelastisite ile ilgilidir. Çalışmada geliştirilen kanat yük aeroelastik sistemlerinde ağırlıklı olarak Sonlu Elemanlar Yöntemi ve yapısal modifikasyon yaklaşımı uygulanmıştır. Kanat yük sistemlerinin yapısal ve aerodinamik modellenmesi tek boyutlu kiriş benzeri ve iki boyutlu delta kanat yapıları kullanılarak icra edilmiştir. Kiriş benzeri kanat yapıları için yük modeli olarak toplu kütle kullanılırken, yunuslama salınımı bir serbestlik dereceli elastik yük ise delta kanat modeli için tanımlanmıştır. Sonlu Elemanlar Yöntemi kullanılarak yapısal model geliştirilmiş ve yükün kanada bağlantısı bölgesel yapısal modifikasyon olarak tanımlanmıştır. Kiriş benzeri ve delta kanat altında yük ile yapısal ve aeroelastik çırpıntı karakteristiği, K-Metodu, P-K Metodu ve Yinelemesiz P-K Metodu çırpıntı çözüm yöntemleri uygulanarak incelenmiştir. Aeroelastik sistemler düşünülerek, yapının geleneksel tasarım süreci İkili Modal Yapısal Modifikasyon yönteminin sürece dahil edilmesi ile süreç yeniden tanımlanmıştır. Yük tasarım parametreleri için en kötü çırpıntı ölçütü düşünülerek tasarım eniyileme çalışması icra edilmiştir. Bu tez özgün olarak geliştirilmiş ve ticari yazılım kullanılarak geliştirilmiş farklı çözüm yöntemlerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
The preliminary aeroelastic design process of the wings with stores is one of the most significant design activities to be considered in the aerospace industry. The focus of this thesis is mainly based on the dynamic aeroelasticity of the wing store systems including the discipline of mechanical vibrations. In the present study, the Finite Element Method (FEM) and structural modification approach are primarily implemented in the wing store aeroelastic systems. Aero-structural modeling and aeroelastic flutter analysis of the wing store systems are performed for 1-D beam-like and 2-D delta wings. A lumped mass store model is introduced to beam-like wings while a 1-DOF pitching elastic store model is introduced for delta wings. The structural model for the wing store systems is defined through the Finite Element Method (FEM) and store attachment is considered as local structural modifications. The structural and aeroelastic flutter characteristics of beam-like wings and delta wings with stores are investigated including different types of flutter solution methods, namely, K-Method, P-K Method, and Non-Iterative P-K Method. The traditional redesign process of the aeroelastic model is redefined by introducing the Dual Modal Structural Modification (DMSM) method as aeroelastic systems are concerned. The design optimization study for the store parameters is carried out considering the worst-case flutter criteria. This thesis includes different types of solution methods that are developed in-house and by utilizing commercial software.