Kriminal amaçlı kullanılan veri tabanlarının incelenmesi
Analysis of databases used for criminal purposes
- Tez No: 699628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Olay Yeri İnceleme ve Kriminalistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Adli bilimler birçok disiplinin bir arada toplandığı, adli soruşturmalarda bilimin hukuka uygulanmasını sağlayan bilim alanıdır. Adli Bilimler, bir suç meydana geldikten sonra, birçok farklı uzmanlık alanının yardımıyla suça karışmış yerlerin, kişilerin, nesnelerin birbiriyle ilişkilendirilmesini sağlar. Adli bilimler multidisipliner bir alan olduğundan dolayı birçok alanla iç içe çalışmaktadır. Adli davaların aydınlatılmasında bu alanların çoğundan yardım almaktadır. Suç kavramı tarihin ilk dönemlerinden beri var olmaktadır. Suç kavramının olduğu yerde her zaman bir olay incelemesi vardır. Olay yeri inceleme kriminal bir soruşturmadır. Fiilen işlenmiş bir suçun veya suç ile bağlantılı başka bir olay yerinin incelenmesi işlemini kapsar. Olay yeri inceleme; olay meydana geldikten sonra, olay yerinin araştırılmasını ve delillerin toplanmasını ve muhafaza edilmesini kapsar. Olay yerinden toplanan ve incelemeye gönderilen delillerin varlığı başka bir konuyu düşündürmektedir. İncelenen ve delil olarak kaydedilen; davalarda kullanılan maddelerin, nesnelerin korunması ve arşivlenmesi konusunu ortaya koymuştur. Veri tabanlarının amacı büyük miktardaki kurumsal verileri işlemektir. Veriler düzenli bir biçimde elektronik ortamda kaydedilirler. Düzenli olarak yedeklenen ve kontrol edilen bu bilgiler çok sayıda uygulamanın ve kullanıcının hizmetine sunulur. Büyük miktarlardaki verilerin hızlı ve güvenli bir biçimde gereksinim duyulan bilgiye dönüştürülmesi veri tabanlarının en önemli özelliklerinden birisidir. Bir ceza soruşturmasının en önemli tanıkları şüphesiz ki, olay yerinden veya soruşturma sırasında elde edilen delillerdir. Delillerin muhafaza edilmesi ve daha sonra gerektiğinde ulaşılabilir olması günümüzde önemli bir mesele haline gelmiştir. Bu sebeple, bütün dünyada delillerin saklanması ve daha sonra kullanılabilir olması için veri tabanları oluşturulmuştur. Adli veri tabanlarının oluşturulmasındaki amaç, sadece delillerin muhafaza edilmesinden ibaret değildir. Tekrar eden benzer suçlarda, daha önceden elde edilmiş DNA ve parmak izi gibi failin belirlenmesini sağlayacak verilere en kısa sürede ulaşmaktır.
Özet (Çeviri)
Forensic sciences is a field of science that brings together many disciplines and ensures the application of science to law in forensic investigations. Forensic Sciences, after the occurrence of a crime, with the help of many different specialties, places, people and objects involved in crime are associated with each other. Since forensic sciences is a multidisciplinary field, it works intertwined with many fields. It receives assistance from many of these areas in the clarification of judicial cases. The concept of crime has existed since the first periods of history. Where there is the concept of crime, there is always a case study. Crime scene investigation is a criminal investigation. It covers the process of investigating an actual crime or other crime scene related to the crime. Crime scene Investigation; after the event has occurred; it includes investigating the crime scene and collecting and preserving evidence. The presence of evidence collected from the crime scene and sent for investigation suggests another issue. Examined and recorded as evidence; revealed the issue of preservation and archiving of materials and objects used in lawsuits. The purpose of databases is to process large amounts of corporate data. Data are recorded electronically on a regular basis. This information, which is regularly backed up and checked, is made available to many applications and users. It is one of the most important features of databases to convert large amounts of data into needed information quickly and safely. The most important witnesses of a criminal investigation are undoubtedly the evidence obtained from the crime scene or during the investigation. Preserving the evidence and making it accessible later when needed has become an important issue today. For this reason, databases have been created all over the world to store evidence and make it available later. The purpose of establishing forensic databases is not just to preserve evidence. It is to reach the data that will enable the perpetrator to be identified, such as previously obtained DNA and fingerprints, as soon as possible in similar crimes.