Kamu okullarında görev yapmakta olan öğretmenlerin örgütsel sinerji algıları ile işe yabancılaşma düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between organizational synergy perceptions with work alienation levels of teachers working in public school
- Tez No: 699627
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Araştırmanın amacı, kamu okullarında görev yapmakta olan öğretmenlerin örgütsel sinerji algıları ile işe yabancılaşma düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırmada genel tarama modellerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2020 – 2021 eğitim – öğretim yılı içerisinde Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı toplam 69 okulda görev yapan 2.156 öğretmen oluşturmakta olup, örneklemini ise mevcut araştırmaya gönüllü olarak katılan 419 öğretmen oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanması amacıyla Öğretmenlerin örgütsel sinerji algılarını ölçmek için Akpolat ve Levent (2018) tarafından geliştirilen“Öğretmenlere Yönelik Örgütsel Sinerji Ölçeği”ile öğretmenlerin işe yabancılaşma düzeylerini ölçmek için ise Elma (2003) tarafın geliştirilen“Öğretmenlerin İşe Yabancılaşması Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmenlerin demografik bilgilerinin belirlenmesi amacıyla da araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada toplanan veriler, SPSS programı ile çözümlenmiştir. Ölçek boyutlarının normallik varsayımlarını karşılanıp karşılanmadığı incelendikten sonra parametrik olmayan testlerin uygulanması doğru bulunmuştur. Ölçeklerden alınan puanların demografik değişkenlere göre farklılıklarının ölçülmesi için Mann - Whitney U Testi ile Kruskal - Wallis H Testi uygulanmıştır. İkiden fazla sayıda bağımsız örneklem arasındaki farkın anlamlı çıktığı durumlarda ise farkın kaynağını belirlemek için Bonferroni düzeltmesi yapılarak Mann - Whitney U Testi kullanılmıştır. Örgütsel Sinerji ile İşe Yabancılaşma arasındaki ilişkinin düzeyi, yönü ve anlamlılığı ise Spearman Brown Sıra Farkları korelasyon katsayısı ile belirlenmiştir. Araştırmada; öğretmenlerin genel olarak örgütsel sinerjiyi 'Çoğu Zaman' düzeyinde yüksek olarak algıladığı görülmektedir. Öğretmenlerin örgütsel sinerjiyi en fazla 'Güncellenme ve Güçlenme' boyutunda, an az olarak da 'Bütünleşme' boyutunda algıladığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin genel olarak işe yabancılaşmayı 'Nadiren' düzeyinde düşük olarak algıladığı görülmüş olup, işe yabancılaşmayı en fazla 'Okula Yabancılaşma' ve en az olarak da 'Anlamsızlık' boyutunda algıladığı tespit edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre; 'Örgütsel Sinerji ile 'İşe Yabancılaşma'nın alt boyutları arasında orta düzeyde, negatif yönlü ve anlamlı bir ilişkinin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the relationship between the organizational synergy perceptions of teachers working in public schools and their job alienation levels. In the research the relational survey model, which is one of the general survey models, was used. The universe of the research consists of 2,156 teachers who work in a total of 69 schools, which are affiliated to the Ministry of National Education in the Süleymanpaşa district of Tekirdağ province in the 2020-2021 academic year, and the sample is the sample of the study, which voluntarily participated in the current research. It consisted of 419 teachers. In order to collect the research data, In order to measure teachers' perceptions of organizational synergy, with the“Organizational Synergy Scale for Teachers”developed by Akpolat and Levent (2018) in for to measure teachers' work alienation levels,“ The ”Teachers' Work Alienation Scale“ developed by Elma (2003) was used. In order to determine demographic information of the teachers, a ”Personal Information Form" prepared by the researcher was used. The data collected in the research were analyzed with the SPSS program. After examining whether the scale dimensions met the normality assumptions, the application of non-parametric tests was found to be correct. The Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis H Test was used to measure the differences in the scores obtained from the scales according to demographic variables. In cases where the difference between more than two independent samples was significant, The Mann-Whitney U Test was performed using Bonferroni correctionwas used to determine the source of the difference. The level, direction and significance of the relationship between Organizational Synergy and Work Alienation were determined by the Spearman Brown Rank Differences correlation coefficient. In the research; It is seen that teachers generally perceive organizational synergy as high at the 'Most of the Time' level. It has been concluded that teachers perceive organizational synergy mostly in the dimension of 'Update and Empowerment', and at least in the dimension of 'Integration'. It has been observed that teachers generally perceive work alienation as low at the level of 'Rarely', and it has been determined that they perceive work alienation mostly in the dimension of 'alienation from school' and least in the dimension of 'meaninglessness'. According to the findings of the research; it was found that there was a moderate, negative and significant relationship between the sub-dimensions of 'Organizational Synergy' and the sub-dimensions of 'Work Alienation'.