Cumhuriyet Dönemi ilahiyat alanı akademik çalışmalarında evrim teorisi
The theory of evolution in the academic studies of republican theology
- Tez No: 699637
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞUAYİP KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Din-bilim çatışması her ne kadar orta çağda doruğa çıkmış olsa da bugün hala sıcaklığını koruyan bir konudur. Geçtiğimiz iki yüzyılda din-bilim çatışması hem bilim hem felsefe hem de teoloji alanlarında derin izler bıraktı. Bu çatışmanın en sık konularından biri ise Evrim Teorisi üzerine yapılan bilimsel, felsefî ve teolojik tartışmalardır. Ülkemizde yazılmış ilk tefsir kitabından itibaren bu konu üzerinde durulmuş, günümüze kadar varoluşun şekli hakkında pek çok fikir ortaya atılmıştır. Bazı araştırmacılar, evrim teorisini, İslâm teolojisine karşı büyük bir tehdit olarak görürken, bazı araştırmacılar ise tanrının insanı var ettiği yöntem olarak görmektedir. Cumhuriyetten bu yana İslâmi literatürde yer alan evrim konusu sistematik olarak ele alan bir çalışma bulunmamaktadır. Evrim teorisine dair bazı tefsir kitaplarını ve evrim teorisi üzerine ilahiyat camiasında yazılmış akademik çalışmaları inceleyip, bu eserleri evrimin teorisinin imkanına dair kullanılan argümanları sistematik bir şekilde sıralayarak araştırmacılara bir kılavuz oluşturmak ve cumhuriyetten günümüze kadar yaklaşık olarak bir asırda İslâmî düşüncede varoluşun biyolojisi ile ilgili ne derecede farklılığın oluştuğunu ortaya koymak ve evrim teorisini savunmada değişen amaçları belirleyerek tarafları ve argümanlarını değerlendirip ilgili konuyu etraflıca ele almak çalışmanın ana hedefleri olarak ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Although the conflict between religion and science peaked in the middle ages, it is still a hot topic today. The conflict between religion and science in the past two centuries has engraved in the fields of science, philosophy and theology. One of the most frequent subjects of this conflict is the scientific, philosophical and theological debates on the Theory of Evolution. Since the first tafsir book written in our country, this issue has been emphasized and many ideas have been raised about the form of existence until today. While some researchers consider the theory of evolution as a major threat to Islamic theology, some researchers view it as the methodology God has created. There has been no systematic study of evolution in the Islamic literature since republic. By examining the studies on the theory of evolution, classifying these works systematically, creating a guide for researchers and revealing the extent to which the difference has occurred in the biology of existence in the Islamic thought in the past about the century, and by evaluating the parties and their instruments by determining the changing goals in defending the theory of evolution. we aimed to deal with the subject in detail.