The effect of banking sector profitability on economic growth: Evidence from ecowas area
Bankacılık sektörünün karlılığının ekonomik büyümeye etkisi: Ecowas alanından kanıtlar
  1. Tez No: 699663
  2. Yazar: ABOUBACAR DOUCOURE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Batı Afrika Devletlerinin Ekonomik Topluluğundaki bankacılık sektörünün finansal karlılığının ekonomik büyüme üzerinde bir etkisi olup olmadığını analiz etmektir. Bu çalışma, temel hedefe ulaşmak için ve 2010-2019 dönemi boyunca nicel metodolojiyi kullanmaktadır. Modelimizde finansal göstergelerle ROA, ROE ve NIM olarak ölçülen bankacılık sektörü karlılığı açıklayıcı değişkenleri gösterirken, ekonomik büyüme için GSYİH'nın yıllık büyüme oranı öngörülen değişkeni ölçmektedir. Model, hipotezi test etmek için Panel Genelleştirilmiş Moment Yöntemini (GMM) kullanır. Araştırmamızın sonucu, tüm finansal karlılık göstergelerinin gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyüme oranı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bankacılık sektörünün finansal performansının Batı Afrika'daki ekonomik büyüme üzerinde önemli bir etkisi olduğu anlamına geliyor. Bankaların karlılığı bazı önkoşullara bağlıdır: makroekonomik istikrar, bir dizi çeşitlendirilmiş finansal ürün ve mevzuatın ve düzenlemenin etkin bir şekilde uygulanması ve düzgün işleyen bir varlık kayıt sistemi.
Özet (Çeviri)
The primary goal of this research is to analyze whether the financial profitability of the banking sector in the Economic Community of West African States has an impact on economic growth. This study uses quantitative methodology to attain the main objective and over a period of 2010 to 2019. In our model, the banking sector profitability measured by financial indicators as ROA, ROE, and NIM indicates the explanatory variables while annual growth rate of GDP for economic growth measures the predicted variable. The model uses Panel Generalized Method of Moment (GMM) to test the hypothesis. The result of our survey suggests that all financial rentability and profitability indicators have a statistically significant influence on the gross domestic product (GDP) growth rate. It implies that the banking sector financial performance has significant impact on the economic growth in West Africa. The profitability of banks is conditioned to some prerequisites: macroeconomic stability, a range of diversified financial products, and effective enforcement of legislation and regulation, and a properly functioning asset registration system.