0-48 aylık çocuğu olan annelere yönelik 'Geliştiren Bakım Ölçeği' güvenilirlik çalışması
Nurturing care scale reliabilty study for mothers with 0-48 months children
- Tez No: 699683
- Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma 0-48 ay çocuğu olan annelerin çocuk bakımına yönelik bilgi ve uygulama düzeylerinin 'Geliştiren Bakım' çerçevesinde değerlendirilmesini kolaylaştıracak geçerliliği ve güvenilirliği olan bir Ölçek geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, aynı zamanda ölçek geliştirme sürecinde elde edilen verilerle geliştiren bakım uygulamalarını değerlendirerek bu alanda yapılacak daha kapsamlı çalışmalar için bir pilot çalışma olarak kurgulanmıştır. Bu nedenle, araştırma iki aşamada tamamlanmıştır. Öncelikle araştırmanın amacı doğrultusunda Geliştiren Bakım Ölçeği geliştirilmiştir. Bu ölçeğin geliştirilmesinde Bradley HOME Envanteri ve Geliştiren Bakım Bileşenlerinden yararlanılmıştır. Geliştiren Bakım Ölçeğinin geliştirilmesi aşamasında öncelikle alanyazından yararlanılarak madde havuzu oluşturulmuş daha sonra bu madde havuzu uzman görüşüne sunularak maddelerin son hali verilmiştir. Maddeler üzerinde geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılarak Geliştiren Bakım Ölçeği son halini almıştır. Analizler sonucunda ebeveynlerin Geliştiren Bakım özelliklerini beş ve altı faktörlü olarak değerlendirebilen 31 maddelik Geliştiren Bakım Ölçeği ortaya çıkmıştır. Hazırlanan Ölçek aracılığı ile toplanan veriler analiz edilerek, ebeveynlerin geliştiren bakım uygulamalarının, demografik özelliklerine göre farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmanın birinci kısmında, geliştirilen ölçeğin geçerlik ve güvenirlik analizlerine yer verilirken, daha sonra ilişkisel tarama modeline göre elde edilen bulgular analiz edilmiştir. Sonuç olarak bu araştırmada ebeveynlerin Geliştiren Bakım uygulamalarını değerlendirebilen geçerliği ve güvenirliği tanımlanan bir ölçek geliştirilmiştir. Geliştiren Bakım Ölçeği sınırlı da olsa, ebeveynlerin öğrenim durumuna ve çocuk sayısına göre geliştiren bakım uygulamalarının değiştiğini göstermiştir. Geliştiren bakım uygulamalarının daha objektif ve standart bir şekilde değerlendirilebilmesi için daha geniş ve kapsamlı bir örneklemle çalışılması amaç ve öneriler arasındadır.
Özet (Çeviri)
NURTURING CARE SCALE RELIABILTY STUDY FOR MOTHERS WITH 0-48 MONTHS CHILDREN This research was conducted in order to develop a valid and reliable Scale that will facilitate the evaluation of the knowledge and practice levels of mothers with 0-48 month-old children in the framework of 'Nurturing Care'. The research was also designed as a pilot study for more comprehensive studies in this field by evaluating the nurturing care practices with the data obtained during the scale development process. Therefore the research was completed in two stages. First of all, the Nurturing Care Scale was developed in line with the purpose of the research. The Bradley HOME Inventory and Nurturing Care Components were used in the development of this scale. In the process of development of Nurturing Care Scale, firstly, an item pool was created by making use of the literature, then secondly this item pool was consulted to the expert opinion and the items were finalized. The Nurturing Care Scale was completed by making validity and reliability analyzes on the items. As a result of analyzes, a 31-item Nurturing Care Scale has emerged that can evaluate the Nurturing Care characteristics of parents with five and six factors. By analyzing the data collected through the Scale, it was examined whether there was any difference between nurturing care practices of parents according to their demographic characteristics. In the first part of the Research, the validity and reliability analyzes of the developed scale were included and then the findings obtained according to the relational screening model were analyzed. As a result, in this study, a scale was developed that can evaluate the Nurturing Care practices of parents and define the validity and reliability. The Nurturing Care Scale also showed that, albeit limited, the nurturing care practices have changed according to the educational status of parents and the number of children. It is among the aims and suggestions to study with a larger and comprehensive sample in order to evaluate the Nurturing Care practices in a more objective and standard way.