Sarıyer Belediyesi gündüz bakım evinde eğitimine devam eden 3-4 yaş çocukların annelerinin geliştiren bakım bilgi düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Studying the nurturing care knowledge of mothers with 3-4 year-old children attending sariyer municipality day care center by using selected variables
- Tez No: 853582
- Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Geliştiren bakım, çocukların var olan potansiyellerini gerçekleştirmeleri ve geliştirebilmeleri için sağlanması gereken temel bileşenleri açıklamaktadır. Çocukların bakım verenler tarafından geliştiren bakım görmeleri gelişimlerinin desteklenmesi ve gelecek yaşantılarına sağlıklı bir temel atılması için oldukça önemli rol oynamaktadır. Bu sebeple geliştiren bakım konusunda anne babaları ve bakım verenleri bilinçlendirmek ve çocukların geliştiren bakımdan yararlanmasını sağlamak oldukça önemlidir. Bu araştırma doğrultusunda Sarıyer Belediyesi'ne bağlı bulunan gündüz bakım evlerine devam eden 3-4 yaş çocukların birincil bakım verenleri olan annelerin geliştiren bakım bilgi düzeylerinin incelenmesi, anne eğitim programlarına, çocuk gelişimi ile ilgili destek eğitim programlarına katılan anneler ve katılmayan annelerin geliştiren bakım bilgi düzeyleri arasında fark olup olmadığının incelenmesi ve annelerin geliştiren bakım konusunda desteklenmesine kaynak sağlamak amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemini Sarıyer Belediyesi'ne bağlı bulunan 9 gündüz bakım evinde eğitimine devam eden 3-4 yaş çocuğuna sahip, Elif Oğuz'un“0-48 Aylık Çocuğu Olan Annelere Yönelik 'Geliştiren Bakım Ölçeği Güvenilirlik Çalışması”adlı yüksek lisans tezinde Nurper Ülküer ile geliştirdiği“0-48 Aylık Çocuğu Olan Annelere Yönelik Geliştiren Bakım Ölçeği”nin uygulandığı 90 anne oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda, anneleri yaşı, gelir düzeyi ve öğrenim düzeyine göre geliştiren bakım bilgi düzeyleri arasında anlamlı fark görülmemiştir. Medeni durum, çalışma durumu, çocuk sayısı ve destek programdan yararlanma ile geliştiren bakım bilgi düzeyleri arasında anlamlı fark görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nurturing care, explains the basic components that must be provided for children to realize and develop their existing potential. Receiving nurturing care for children by caregivers plays a very important role in supporting their development and laying a healthy foundation for their future lives. For this reason, it is very important to raise awareness of parents and caregivers about nurturing care and to ensure that children benefit from nurturing care. This research aims to examine the nurturing care knowledge levels of mothers who are the primary caregivers of 3-4-year-old children attending daycare centers affiliated with the Sarıyer Municipality. The study focuses on assessing whether there is a difference in nurturing care knowledge levels between mothers who participate in parent education programs and child development support programs and those who do not. The goal is to provide resources to support mothers regarding nurturing care. The sample of the study consists of 90 mothers with 3-4 year-old children attending nine-day care centers affiliated with the Sarıyer Municipality. The mothers participated in the study by completing the“Developmental Care Scale for Mothers of Children Aged 0-48 Months”developed by Elif Oğuz in her master's thesis titled“Nurturing Care Scale Reliabilty Study for Mothers with 0-48 Months Children”The research results indicated that there was no significant difference in nurturing care knowledge levels among mothers based on their age, income level, and educational background. However, there was a significant difference observed in nurturing care knowledge levels based on marital status, employment status, number of children, and participation in support programs.