Yeni ilm-i kelam döneminde insan özgürlüğü problemi
Grounding of human free will in the term of new 'ilm al-kalam
- Tez No: 699685
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHANEDDİN KIYICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Kelam ilmi açısından Yeni İlm-i Kelam olarak zikrettiğimiz 19. yüzyıl Osmanlı dönemi de değişen ve gelişen ilim dünyasının olumlu ve olumsuz pek çok etkisine maruz kalmıştır. İtikadî anlamda hayli şiddetli bir taarruzun olduğu bu süreç kelam ilmi alanında mütekaddimun ve müteahhirun kelam döneminden sonra üçüncü bir dönemi başlatmıştır. Bu süreçte pozitivizm, materyalizm, Darwinizm, determinizm gibi akımlar akidevî sorunların oluşmasına sebep olurken, din olgusunun yadsınıp insanın merkeze alındığı bir anlayışla, insanın eylemelerindeki özgür olma hali tartışılmıştır. Yeni İlm-i Kelam dönemi bu asrın hegemonyasında sorunların çözümü için tecdid ve ıslahat çalışmalarının olduğu bir süreç olarak zikredilebilir.
Özet (Çeviri)
19th century in Ottoman that is called as New 'ilm al-Kalâm in the side of 'ilm al-Kalâm. This term was exposed to positive and negative effects with the world of science which was changed and developed. This period had acute attacks as theologically. After the term of mutakaddimun and mutaahhirun period of kalâm, this term was called as third term of kalâm. In that term, positivism, materialism, Darwinism, determinism caused some theological problems. The event of religion was denied and debate about the freedom of human in the matter of human being. New 'ilm al-Kalâm may be called as a period which is an innovation and improvement that against to hegemony of the century.