Özel gereksinimli 4-10 yaş çocuğu olan ailelerin yaşadığı sosyal ve psikolojik sorunlarının incelenmesi
A research on the social and psychological problems experienced by families who havementally handicapped children between the agesof 4-10
  1. Tez No: 699686
  2. Yazar: MAKBULE YAĞMUR AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada 4-10 yaş arasında zihinsel yetersizliğe sahip çocuğu olan ailelerin yaşadıkları psikolojik ve sosyal sorunların ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çocukların aileleri ile görüşülmüştür. Araştırma süresince anket formları ile yapılan niceliksel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni, İstanbul ilinde Arnavutköy ilçesindeki 4-10 yaş arasında zihinsel yetersizliği bulunan çocukların anne ve babalarından oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise İstanbul'un Arnavutköy ilçesinde bulunan özel bir rehabilitasyon merkezidir. Araştırma sonuçları çalışma literatürü desteklediği gibi bazı katkılar da sunmaktadır. Özel gereksinimli çocuğa sahip ailelerin yaşamış olduğu psikolojik ve sosyal sorunlara ve altında yatan eğitim durumu, sosyo-ekonomik durumlar gibi farklı nedenlere değinilmiştir. Ailenin sahip olduğu sosyo-demografik özellikleri ile yaşanılan sorunlar arasında anlamlı bağlantılar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the psychological and social problems experienced by families who have mentally handicapped children between the ages of 4-10. In accordance with this purpose, the families of the children were interviewed. During the research, the quantitative research model with questionnaire forms was used. The research group consists of the parents of mentally handicapped children between the ages of 4-10 in Arnavutköy district of Istanbul. The place of the research is a private rehabilitation center located in Arnavutköy district of Istanbul. The results of the research provide some contributions as well as support the study literature. Psychological and social problems, underlying educational status and socio-economic conditions experienced by families who have mentally handicapped children are mentioned. Significant connections were found between the socio-demographic characteristics of the family and the problems experienced.