Tekli dişeti çekilmelerinde koronale kaydırılan flep ile farklı pozisyonlandırılarak yerleştirilen de-epitelize edilmiş serbest dişeti greftlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of coronally advanced flap with different positioned of de-epithelialized free gingival grafts for single gingival recessions
  1. Tez No: 699687
  2. Yazar: MEMNUNE DİNÇ TEMELYERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışmamızın amacı Cario çekilme tipi 1 ve 2 tekli dişeti çekilmelerinde koronale kaydırılan flep (KKF) ile birlikte de-epitelize edilen serbest dişeti greftinin (de-epSDG) düz ve ters uygulamasının kök yüzey kapanması, yumuşak doku hacmi ve estetik açıdan karşılaştırmaktır. Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Kliniğine dişeti çekilmesine bağlı estetik ve hassasiyet şikayetleriyle başvuran, alt ya da üst çene anterior ve premolar dişler arası bölgede( santral ve lateral kesiciler, kanin, birinci ve ikinci premolar dişler) mine sement sınırı belirgin, 2 mm den fazla dişeti çekilmesi olan 37 gönüllü hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Araştırmamızda intraoral de-epitelize edilerek elde edilen serbest dişeti greftini düz (de-epitelize edilen yüzeyin vestibülde olması) ve ters (de-epitelize edilmeyen yüzeyin vestibülde olması) yerleştirerek elde edilen kök kapanma sonuçları değerlendirilmiştir. Araştırmaya dahil olan 18-65 yaşları arasında, tekli dişeti çekilmesine sahip hastalar randomize olarak 2 farklı grupta incelenmiştir. Klinik ölçümler tüm ağızdan plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), cep derinliği (CD), sondlamada kanama (SK), klinik ataşman seviyesi (KAS) , ilave olarak operasyon bölgesinden de keratinize doku genişliği (KDG), çekilme derinliği (ÇD), çekilme genişliği (ÇG) ve dişeti kalınlığı (DK) değerleri operasyon öncesi ve sonrası 3., 6. aylarda kayıt edilmiştir. Çalışmamızda her iki gruptaki tedavi sonrası 6. ay Kök Kapanma Estetik Skoru (Root Coverage Esthetic Score) (RES) ve kök yüzeyi kapanma (KYK) oranı karşılaştırılmıştır. Operasyon sonrası 6. ayda De-epSDG (Ters) grubunda De-epSDG (Düz) grubuna kıyasla dişeti çekilmesinde daha fazla azalma olduğu ancak bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The clinical study aim to evaluate the clinical efficacy of de-epithelialized free gingival graft (De-epFGG) ( reversed) and De-epFGG (non reversed) on the treatment of single gingival recessions classified accordingly to Cario with coronally advanced flap (CAF). İn this study , the clinical results in localized gingival recession in terms of root surface closure, soft tissue volume and aesthetics paremeters were compared. The subjects were selected from the group of patients referred for hypersensitivity and esthetic compliance to the Clinic of Gazi University, Department of Periodontology. In this study 37 patients, aged between 18-65 years ( mean age 43,5 ± 12,17) were participated. The subjects who were having single RT1 and RT2 buccal gingival recessions ≥ 2 mm of depth at anterior area of the upper or lower jaw (central and lateral incisors, canine, first and second premolars) and associated with visible cementoenamel junction ( CEJ) were enrolled in the study. Patients who had single gingival recession were randomly allocated to the two groups which had De-epFGG ( reversed) in 18 patients and De-epFGG (non reversed) in 19 patients . In our study, the root closure results of the free gingival graft which de-epithelialized by intraorally was sutured as non reversed (epithelialized surface in the vestibule) and reversed (non-epithelialized surface in the vestibule) were evaluated. Clinical measurements including plaque index (PI), gingival index (GI), pocket depth (PD), bleeding on probing (BP), clinical attachment level (CAL), keratinized tissue width (KTW), recession depth (RD), recession width (RW) and gingival thickness (GT) were measured at baseline, 3 and 6 months after surgery . In this study, Root Coverage Esthetic Score (RES) and complete root covarage (CRC) rate were evaluated in both groups after 6 months .It was found a greater reduction in gingival recession in the De-epSDG (Reverse) group compared to the De-epSDG (non reversed) group, however this difference was not statistically significant.