ISO 45001 İSG Yönetim Sistemi ve metal sektöründe bir uygulama örneği
ISO 45001 OHS Management System and an application example in metal sector
- Tez No: 699719
- Danışmanlar: DR. ALİ RIZA GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
İşyerlerinde, çalışma koşulları, kullanılan ekipmanlar ve kimyasal maddeler gibi çeşitli iş sağlığı ve güvenliğini tehlikeye düşürecek risk faktörleri mevcuttur. İşyerlerinin çalışanlar için güvenli olması için alınması gereken tedbirleri uygulamak ve kurallara uyulmasını sağlamak işverenin görev ve sorumluğu iken, kural ve talimatlara uymak ise tüm çalışanların sorumluluğudur. Güvenli ortamları sağlayabilmek ancak bu kuralların, iş proseslerinin ayrılmaz bir parçası haline getirilip benimsenmesi ile sağlanabilir. İş yerleri, değişen yasalara uyum sağlamak ve iş kazaları ve meslek hastalıklarından çalışanlarını korumak amacıyla, çalışmalarının bir parçası olarak iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri uygulamalıdır. İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri, iş yerlerinin sağlık ve güvenlik risklerini tanımlamasına ve denetlemesine, kaza risklerinin azaltmasına, yasalara uyuma yardımcı olmasına ve genel performansı artırmasına olanak sağlayan bir çerçeve sunarak güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamasına yardımcı olur. Bu tezde, iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemlerinin kuruluşlar için kurulumu, avantajları, faydaları, takip ve izlenebilirlik durumları metal sektöründe faaliyet gösteren bir firma nezdinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In workplaces, there are risk factors that endanger occupational health and safety, such as working conditions, equipment used and chemicals. While it is the duty and responsibility of the employer to implement the measures to be taken to ensure that the workplaces are safe for employees and to ensure that the rules are followed, it is the responsibility of all employees to comply with the rules and instructions. Achieving safe environments can only be achieved by making these rules an integral part of business processes and adopting them. Workplaces should implement occupational health and safety management systems as part of their work in order to comply with changing laws and protect their employees from work accidents and occupational diseases. Occupational health and safety management systems help workplaces maintain a safe and healthy work environment by providing a framework that allows them to identify and monitor health and safety risks, reduce accident risks, assist with compliance, and improve overall performance. In this thesis, the establishment, advantages, benefits, tracking and traceability of occupational health and safety management systems for organizations were examined by a company operating in the metal sector.