İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi (45001) performansının ölçülmesi gıda işletmesinde uygulama
Measuring the performance of the occupational health and safety management system (İSO 45001): Application in food business
- Tez No: 723349
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜFTE CANER AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İş Sağlığı ve Güvenliği kavramı hitap ettiği devlet, işveren ve çalışan tarafları açısından geçmiş yıllara göre çok daha fazla önem kazanmıştır. Sağlık ve güvenlik geçmiş dönemlerde ayrı ayrı değerlendirilirken aslında bir bütünü tamamlarlar. İşletmeler açısından İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri etkin şekilde uygulanabildiğinde çalışan verimliliğini ve işletme karlılığını arttıran önemli etkenlerdendir. İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri, işletmeye uygun mevzuatların uygulanmasında, çalışanların sağlık ve güvenliğinin korunması için yapılacak faaliyetlerde rehberlik yapmakta, kurulmuş olan sistemin belli bir düzen içerisinde yürütülmesine, karşılaşılabilecek risklere karşı önleyici tedbirlerin uygulanmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca sistemin gerekliği olan iç, dış denetimlerle ve gözden geçirmeler ile uygulamaların tam kontrolünü sağlayarak, çalışanlara gerekli farkındalık ve eğitimi öngören işleyen bir sistemdir. ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ISO 9001, ISO 14001 ve ISO 22000 gibi yönetim sistemleri ile entegre olabilmekte, işletmelerde her kademedeki çalışanların sisteme dâhil olmasını, görev tanımlarına göre çalışabilme olanağını sağlamaktadır. Tüm bu işleyişte üst yönetimin onayı ve gerekli kaynakları sağlaması en önemli husustur. Bu çalışmada İSG Yönetim Sisteminin temel maddeleri paralelinde performans göstergeleri oluşturularak İstanbul'da bulunan ve ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi uygulanan bir gıda işleme fabrikası çalışanlarına anket düzenlenmiş, firmanın İSG Yönetim Sisteminin Etkinliği ve Performansı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In comparison with the previous years, the concept of Occupational Health and Safety has gained much more significance, in terms of the state, employer, and employee parties it appeals to. Health and safety had been evaluated separately, although, they complete the whole. From the point of businesses, Occupational Health and Safety Management Systems are significant factors increasing employee productivity and business profitability when applied efficiently. Occupational Health and Safety Management Systems enable applying legislations appropriate to the business, guiding activities to protect employees' health and safety, conducting the established system in a certain order, and applying preventive measures to possible risks. Besides, it is a system that foresees necessary awareness and education for employees by providing full control of practices through internal and external audits and reviews. ISO 45001:2018 Occupational Health and Safety Management System can be integrated into management systems such as ISO 9001, ISO 14001, and ISO 22000; and provides employees from every stage to get involved in the system, and to work according to the job definitions. Through this process, the most crucial point is the top management's approval and resourcing. In this study, by creating performance indicators in parallel with basic principles of the OHS Management System, a survey was conducted with the employees of the food processing factory, located in Istanbul, and implementing ISO 45001:2018 Occupational Health and Safety Management System, also the factory' s OHS Management System's Efficiency and Performance were evaluated.