Yerel yönetimlerin yapısal ve işlevsel dönüşümünde akıllı kent uygulamalarının incelenmesi: Eskişehir Tepebaşı Belediyesi örneği
Examining smart city applications' effects on the change of structural and functional transformations of the local administrations: Exempilarily
- Tez No: 699727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE KAĞAN ŞAKACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Political Science, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
21. yüzyılda geleneksel yönetim ve hizmet anlayışlarının birçok yönüyle son bulmaya başladığı gözlemlenmektedir. Nüfus artışı ve kırdan kente göçlerin sıklığının artması gerek kent plancılarını gerekse de yerel yöneticileri zor durumda bırakmaktadır. Dolayısıyla başta kentlerin ana arterlerinin altyapısal sorunlarının artması, ikinci olarak kent halkının müşterek ihtiyaçlarının adil ve sürdürülebilir biçimde karşılanamaması, üçüncü olarak ise yerel yönetimlerin gerçekleştirdiği hizmetlerin teknolojik altyapı yetersizliğinden dolayı hem gereksiz işgücü hem de ekonomik maliyetlerin artması akıllı kent uygulamalarını elzem kılmaktadır. Nitekim bu farkındalık çerçevesinde günümüzde küresel ve yerel ölçekte birçok yerel yönetim birimleri tarafından akıllı kent uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Buradan hareketle bu tezin sorunsalı bir ilçe belediyesi olan Eskişehir Tepebaşı Büyükşehir İlçe Belediyesinin akıllı kent uygulamalarının nasıl ve ne yönde gerçekleştiğinin analiz edilmesi olmaktadır. Dolayısıyla bu analizi gerçekleştirmeden önce kent ve akıllı kent olgusuna dair bulgulara yer verilmekte bu kapsamda değerlendirilebilecek dünyadan ve Türkiye'den örnekler incelenmektedir. Doküman analizi yöntemiyle elde edilen tüm bulgular ve görüşme yöntemiyle Tepebaşı Büyükşehir İlçe Belediyesinden elde edilen veriler ışığında, Tepebaşı Büyükşehir İlçe Belediyesinin akıllı kent uygulamaları analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, it is observed that traditional administration and service understandings have begun to come to an end in many aspects. The increase in population and in the frequency of migration from rural areas to urban areas has put both urban planners and local administrators in a difficult situation. Therefore, the increase in the infrastructural problems of the main arteries of the cities, the inability to meet the common needs of the city people in a fair and sustainable manner and the unnecessary labor and economic costs of the services provided by the local governments due to the insufficient technological infrastructure have made smart city applications essential. As a matter of fact, within the framework of this awareness, smart city applications are carried out by many local government units on a global and local scale. In this context, the subject of this thesis is to analyze how and with which methods Eskişehir Tepebaşı Municipality, a district municipality, implements smart city applications. Therefore, before carrying out this analysis, findings about the city and smart city phenomenon are given and examples from the world and Turkey that can be evaluated in this context are examined. According to all accounts obtained by the document analysis method and the data obtained from the Tepebaşı Municipality with the in-depth interview method, the smart city applications of the Tepebaşı Municipality have been analyzed.