Febril konvülziyonlu çocuklarda serum IL-36 ve gasdermins düzeyi ölçülmesi ve değerlendirilmesi
Measurement and evaluation of serum IL-36 and gasdermins levels in children with febrile convulsions
- Tez No: 699728
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇALIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Febril konvülziyon tanısı koyduğumuz hastalarda serum IL-36 ve Gasdermins düzeylerinin değerlendirilmesi, Febril Konvülziyon ile ilişkisinin araştırılması, tanı ve tedavisine yönelik bundan sonraki yapılacak çalışmalara katkı verilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nöroloji polikliniklerinde Febril Konvülziyon tanısıyla takip ve tedavi edilen olgular alındı. Çalışmaya katılan tüm olgulardan 2 ml venöz kan örnekleri alındı, toplanan venöz kan örnekleri 3500 rpm'de 10 dakika santrifüj edildikten sonra şekilli elemanlar tüp ile birlikte atıldı, üstteki plazma örnekleri ise - 80 °C'de analizler için saklandı. Saklanan numunelerden Elisa yöntemi ile IL-36 ve Gasdermins çalışıldı. Elde edilen verileri SPSS 22.0 (SPSS® for Windows Chicago, IL, USA) paket programı kullanılarak istatistiksel analizleri yapıldı. Bulgular: Febril Konvülziyon ile takip ve tedavi edilen 49 hasta ve kontrol grubu olarak sağlıklı 37 olgu olmak üzere toplam 86 olgu alındı. 49 Febril Konvülziyon hastasının 36'sı Basit FK 13'ü Komplike FK olgusu idi.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to evaluate serum IL-36 and Gasdermins levels in patients diagnosed with febrile convulsions, to investigate its relationship with Febrile Convulsions, and to contribute to future studies on diagnosis and treatment. Materials and Methods: Cases who were followed up and treated with the diagnosis of Febrile Convulsions in the Pediatric Neurology Outpatient Clinics of Harran University Faculty of Medicine were included in this prospective study. 2 ml venous blood samples were taken from all subjects participating in the study, the collected venous blood samples were centrifuged at 3500 rpm for 10 minutes, and the shaped elements were discarded together with the tube, while the upper plasma samples were stored for analysis at -80 °C. IL-36 and Gasdermins were studied with the Elisa method from the stored samples. Statistical analysis of the obtained data was performed using SPSS 22.0 (SPSS® for Windows Chicago, IL, USA) package program. Results: A total of 86 patients, 49 of whom were followed up and treated with Febrile Convulsions, and 37 healthy subjects as the control group, were recruited. 36 of 49 patients with Febrile Convulsions were Simple FS and 13 were Complicated FC.