Kırsal alanda yaşayan kadın ve erkeklerin kolorektal kanser taramasına yönelik sağlık inançları ve etkileyen faktörler
Health beliefs and infuluenecing factors for colorectal cancer screening of women and men living in rural areas
- Tez No: 699746
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ÖZCAN, DOÇ. DR. SEMRA KOCAÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırma kırsal alanda yaşayan kadın ve erkeklerin kolorektal kanser taramasına yönelik sağlık inançları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Nevşehir ili Derinkuyu ilçe merkezinde yaşayan 50-70 yaş arasında olan, araştırmayı kabul eden 451 kişi oluşturmuştur. Araştırmada veriler Kişisel Bilgi Formu, Kolorektal Kanser Sağlık İnanç Modeli Ölçeği ve Harvard Kanser Risk İndeksi kullanılarak toplanmış, IBM SPSS Statistics 23 paket programında analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA),Tukey çoklu karşılaştırma testi, Ki Kare Fisher's Exact Testleri ve İki Durumlu Lojistik Regresyon Modeli kullanılmıştır. Katılımcıların Sağlık İnanç modeli alt boyut ölçek puan ortalaması; Güven Yarar Algısı 43.88±6.28 (22.00-55.00), Duyarlılık Algısı 14.16±5.32 (6.00-30.00), Engel Algısı 17.16±4.77 (6.00-30.00) ve Sağlık Motivasyon algısı 16.07±2.75 (10.00-25.00) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a descriptive and relationship-seeking type in order to determine the health beliefs of women and men living in rural areas towards colorectal cancer screening and the factors affecting it. The sample of the study consisted of 451 people aged between 50-70 years living in Derinkuyu town center of Nevşehir province and accepted the research. In the study, data were collected using Personal Information Form, Colorectal Cancer Health Belief Model Scale and Harvard Cancer Risk Index, and analyzed in IBM SPSS Statistics 23 package program. Independent Sample T-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Tukey multiple comparison test, Chi-Square Fisher's Exact Tests and Two-state Logistic Regression Model were used to evaluate the data. Participants' Health Belief Model sub-dimension scale mean score; Perception of Confidence Benefit 43.88±6.28 (22.00-55.00), Perception of Sensitivity 14.16±5.32 (6.00-30.00), Perception of Obstacles 17.16±4.77 (6.00-30.00), and Perception of Health Motivation 16.07±2.75 (10.00-25.00).