The impact of employees' satisfaction on organizational performance: A case study in Mogadishu, Somalia
Çalışanların memnuniyetinin örgütsel performans üzerindeki etkisi: Mogadişu, Somali'de bir vaka çalışması
  1. Tez No: 699745
  2. Yazar: JUWERIA FARAH GINDHE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL AKAY ÜNVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışan memnuniyetinin Somali'deki organizasyon performansı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmada, farklı kaynaklardan toplanan birincil verileri kullanan kantitatif bir analiz yöntemi kullanıldı. Uygulamada kullanılan veri toplama aracı, Mogadişu'da bulunan özel kuruluşlara dağıtılan bir ankettir. Araştırma, bağımsız değişken olarak çalışan memnuniyeti ve bağımlı değişken olarak örgütsel performans olmak üzere iki değişken kullanmaktadır. Çalışan memnuniyeti bağımsız değişkeni, ücret ve fayda, atölye ve eğitim ve çalışma ortamının proxy değişkenlerini kullanır. Tahmini sonuçları elde etmek için, tanımlayıcı istatistiklerin istatistiksel analizi ve doğrusal regresyon modeli kullanılmıştır. Araştırma, ücret ve faydanın örgütsel performans üzerindeki olumlu katkısını, çalışma ortamının örgütsel performans üzerindeki olumlu etkisini ve çalıştay ve eğitimin örgütsel performans üzerindeki olumsuz etkisini açığa çıkarmıştır. Bu nedenle araştırma, çalışanların kuruluşlarda aldığı atölye ve eğitim oranının etkili olmadığını ortaya koymaktadır. Araştırma, çalışanların memnuniyeti ile örgütsel performans arasında olumlu bir ilişki olduğunu bulmakta ve araştırmacı, Somali hükümetine Ticaret ve Sanayi Bakanlığı aracılığıyla işçilerin ücret ve fayda açısından statüsünü ve kuruluşlardaki çalışma ortamını iyileştirmesini önermektedir. Buna ek olarak, hükümet tüm kuruluşların işçilerine atölye çalışmaları ve eğitim sağlamasına ihtiyaç duyan yeni bir politika uygulamalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the impact of employees' satisfaction on organization performance in some selected public and private organizations in Mogadishu, Somalia. The study employed a quantitative method of analysis that uses the primary data that have been collected from different sources. The instrument of data collection used is a questionnaire that has been distributed to both private and public organizations based in Mogadishu. The research uses two variables which are employees' satisfaction as the independent variable and organizational performance as the dependent variable. The independent variable of employees' satisfaction uses the proxy variables of pay and benefit, workshop and training, and working environment. To obtain the estimated results, this study uses the statistical analysis of the descriptive statistics and linear regression model to get the estimated results. The research finds the positive contribution of pay and benefit on organizational performance, the positive impact of the working environment on organizational performance, and the negative effect of the workshop and training on organizational performance. Thus, the research finds that the rate of workshops and training that receive the employees in organizations are not effective. The research finds a positive relationship between the employees' satisfaction and organizational performance, the researcher recommends to the government of Somalia through the Ministry of Commerce and Industry to improve the status of the workers in terms of pay and benefit and working environment in the organizations. In addition, the government should apply the new policy that needs all the organizations to provide workshops and training to their workers.