Bir üniversite hastanesindeki hemşirelerin etik duyarlılıklarının örgütsel bağlılıkla ilişkisi
The relationship of nurses between ethical sensitivities of organizational commitment on an university hospital
  1. Tez No: 699747
  2. Yazar: SİBEL AYDIN AKÇAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ÇEÇEN ÇAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu araştırma, hemşirelerin etik duyarlılıkları ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma Mart- Nisan 2021 tarihleri arasında, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi'nde görev yapan n=146 hemşireden oluştu. Araştırmada örneklem seçme yöntemi kullanılmadı, evren örneklem olarak alındı.. Araştırmanın verileri; Hemşirelerin Sosyodemografik Özellikleri Bilgi Formu, Byrd'ın Hemşirelere Yönelik Etik Duyarlılık Testi, Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 15.0 paket programı, analizinde demografik özellikleri tanımlamak için sayı yüzde dağılımı ve tanımlayıcı istatistikler kullanıldı. Verilerin normal dağılıma uygunluğuna Kolmogorov Simirnov normallik testi ile bakıldı. Veriler normal dağılım göstermediğinden Mann Whitney U, Kruskal Wallis testi ve Spearman korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Hemşirelerin %61,6'sının 31 yaş ve altında, %93,2'sinin kadın, %53,4'ünün bekar, %84,2'sinin lisans mezunu, %51,4'ünün çalışma koşullarının orta, %61'inin meslekten memnun, %59,6'sının kurumdan memnun, %65,1'inin kurumdan ayrılmayı düşünmediği belirlendi. Hemşirelerin Byrd'ın hemşirelere yönelik etik duyarlılık testi ortalama puanı 21,97±2,70, örgütsel bağlılık ölçeği ortalama puanı 2,92±0,50, örgütsel bağlılık alt boyutlarından; duygusal bağlılık ortalama puanı 2,93±0,71, devam bağlılığı ortalama puanı 3,11±0,85, normatif bağlılık ortalama puanı 2,72±0,75 olarak bulundu. Hemşirelerin %69,9'unun etik duyarlılıklarının orta düzeyde olduğu belirlendi. Sonuç: Hemşirelerin etik duyarlılıkları ve örgütsel bağlılıkları orta düzeyde bulundu. Hemşirelerin etik duyarlılıkları ile örgütsel bağlılıkları arasında negatif yönde zayıf korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to determine the relationship between nurse's ethical sensitivities and organizational commitment. Materials and Methods: The the research consists of 146 nurses working in Ege University Medical Faculty Children's Hospital. Data collection tools used in the research; Nurses' Sociodemographic Characteristics Information Form, Byrd's Ethical Sensitivity Test for Nurses form, and Organizational Commitment Scale form. In the analysis of the data, number percentage distribution and descriptive statistics were performed to define demographic characteristics. The conformity of the data to the normal distribution was checked with the Kolmogorov-Smirnov test of normality. Since the data did not show normal distribution, Mann Whitney U, Kruskal Wallis test and Spearman correlation analysis were used. Results: It was determined that ; 61.6% of the nurses were 31 years old and under, 93.2% were female, 53.4% were single, 84.2% of them were lisans graduates, 51.4% evaluate working conditions as moderate, 61% are satisfied with their profession, 59.6% are satisfied with the institution, Byrd's ethical sensitivity test for nurses mean score was 21.97±2.70, organizational commitment scale mean score was 2.92±0.50, emotional commitment sub-dimension mean score was 2.93±0.71, continuance commitment sub-dimension mean score was 3.11±0.85, mean score of normative commitment sub-dimension was found to be 2.72±0.75. It was determined that 69.9% of the nurses had a moderate level of ethical sensitivity. Conclusion: The ethical sensitivity of the nurses and their organizational commitment were found to be moderate. Nurses of ethical sensitivity with their organizational commitment between negative and weak correlation was found.