Bilimsel atıf indeksinde yer alan üç endodonti dergisinin 2001-2005 ve 2016-2020 yılları arasındaki bibliyometrik analizi: Kök kanallarının kemomekanik şekillendirilmesi ve doldurulması
Bibliometric analysis of three endodontics journals in the science citation index between 2001-2005 and 2016-2020: chemomechanical preparation and obturation of root canals
- Tez No: 699748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL UZUNOĞLU ÖZYÜREK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı; kanal tedavisinin mekanik, kimyasal şekillendirme ve doldurma aşamalarını konu alan ve Bilimsel Atıf İndeksinde yer alan 3 endodonti dergisinde (Australian Endodontic Journal, Journal of Endodontics ve International Endodontic Journal) yayınlanmış olan makalelerin bibliyometrik analizini yapmak ve araştırmacılara güncel çalışma konularıyla ilgili yol göstermektir. Çalışmada 2001-2005 ve 2016-2020 olmak üzere iki farklı 5 yıllık dönemde dergilerdeki ilgili konularda yapılan tüm yayınlar, 2 araştırmacı tarafından 3 farklı zamanda değerlendirilmiştir. Değerlendirmede kullanılan parametreler ilk yazarın ülkesi, yazar sayısı, ulusal ve uluslararası iş birliği, çalışma tipi, atıf sayısı, ilk yazar bölümü ve çalışma konularının dağılımıdır. İlk 5 yıllık dönemden ikinci 5 yıllık döneme gelindiğinde; toplam ve dahil edilen yayın sayısında bir artış olduğu, özellikle mekanik ve kimyasal şekillendirmeyi konu alan yayınların sayısında anlamlı bir artış olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to perform bibliometric analysis of articles published in 3 endodontic journals indexed in Science Citation Index (Australian Endodontic Journal, Journal of Endodontic and International Endodontic Journal) on the mechanical, chemical shaping and filling steps of root canal treatment and to guide researchers about current study topics. In the study, all the publications published in two different 5-year periods, 2001-2005 and 2016-2020, on the above-mentioned issues in the journals were evaluated by 2 researchers at 3 different times. The parameters used in the evaluation were the country of the first author, number of authors, national and international cooperation, type of study, number of citations, first author section and distribution of study topics. From the first 5-year period to the second 5-year period; it was observed that there was an increase in the number of total and included publications, and a significant increase in the number of publications, especially on mechanical and chemical shaping.