Ayak ve ayak bileğinde sinovial sıvının 3D ultrason ile volümetrik değerlendirilmesi: Teknik ve normal veri
3D ultrasound volumetric assesment of the synovial fluid about the ankle and foot: Technique and normative data
- Tez No: 69975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
68 VH. ÖZET: Amaç: Sinovial sıvı miktarı hastalıkların önemli bir göstergesi olduğu için, bazal normal verileri sağlamak üzere, ayak ve ayak bileğinde, sinovial sıvının volümetrik ölçümleri yapıldı. Gereç ve Yöntem: Hacim verileri, 20 asemptomatik gönüllü üzerinde (25-61 yaş), 40 ayak bileğinde, 7-10 MHz 3D probu (Voluson 530D, Medison-America) kullanılarak elde edildi. Eklem reseleri, bursa ve tendon kılıflarındaki sıvı miktan değerlendirildi. Görüntüler sagittal planda elde edildi ve üç ortogonal planda rekonstrükte edildi: transvers, sagittal, ve koronal. Sıvı hacimleri, hacim veri setinden manüel planimetrik yöntem kullanılarak hesaplandı. Bulgular: Tendon kılıflarında sıvı, en sık olarak peronealler etrafinda izlendi (%57.5, ortalama 0.039 mi), ve önceki MR sonuçlarının tersine fleksörler etrafinda daha az sıktı. Fleksör grupta sıvı, fleksör hallusis longus tendonu çevresinde en sık (%50, ortalama 0.03 ml), tibialis posterior tendonu etrafında daha az sık (%47.5, ortalama 0.015 mi), ve fleksör digitorum longus tendonu etrafında nadir (%12.5, ortalama 0.02 mi) idi. Ekstensör grupta, sıvı daha seyrekti, ancak bulunduğu zaman, özellikle de ekstensör hallusis longus tendonu etrafinda hacirni daha fazlaydı (%10, ortalama 0.116 mi). Sıvı tibialis anterior tendonu çevresinde en sık (%17.5, ortalama 0.067 mi), ve ekstensör digitorum longus tendonu etrafinda nadir idi (%7.5, ortalama 0.015 mi). Retrokalkaneal bursaların çoğunda çok az miktarlarda sıvı izlendi (%75, ortalama 0.005 ml). Anterior eklem resesinde sıvı oldukça sıktı (%65, ortalama 0.04 ml). Posterior eklem resesinde sıvı pek sık görüntülenmedi (%15). Sonuç: 3D US, normal ayak ve ayak bileğinde sıvı hacimi ölçümlerine olanak verir. Bu çalışmada normal veri sağlandı.
Özet (Çeviri)
69 Vm. ABSTRACT: Purpose: Since synovial fluid is an important marker of disease, we performed 3-D US volumetric measurements of synovial fluid to provide baseline normative data. Materials and Methods: Volume data were acquired using a dedicated 7-10 MHz 3-D probe on 40 ankles in 20 volunteers (25-61 years). Amounts of fluid were assessed in the ankle joint recesses, bursae and tendon sheaths. Images were acquired in the sagittal plane and were reconstructed in three orthogonal planes; transverse, sagittal and coronal. Fluid volumes were calculated from the volume data set using the manual planimetric method. Results: Fluid in tendon sheaths was most common about the peroneals (57.5%, mean 0.039 ml), and unlike prior MR results was less common about the flexors. In the flexors fluid was most common about the flexor hallucis longus tendon (50%, mean 0.03 ml), less common around posterior tibial tendon (47.5%, mean 0.015 ml), and rare about fleksor digitorum longus tendon (12.5%, mean 0.02 ml). In the extensors, fluid was less common but when present of greater volume, especially about the extensor hallucis longus tendon (10%, mean 0.116 ml). Fluid was most common about the anterior tibial tendon (17.5%, mean 0.067 ml) and rare around extensor digitorum longus tendon (7.5%, mean 0.015 ml). Sparse fluid was seen in the majority of retrocalcaneal bursae (75%, mean 0.015 ml). Fluid in anterior ankle recess was quite common (65%, mean 0.04 ml). Visualization of fluid in the posterior ankle recess was infrequent (15%). Conclusion: 3-D US permits measurement of fluid volume in the normal ankle/hindfoot; normative data are provided.