Dev hücreli tendon kılıfı tümörlerinin cerrahi sonuçları
Surgical outcomes of giant cell tumors of tendon sheath
- Tez No: 455139
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ MUZAFFER MURAD HIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Oncology, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş: Dev hücreli tendon kılıfı tümörleri benign sinovyal yumuşak doku tümörleridir. En sık elde görülmekle beraber, ayak, ayak bileği, el bileği ve diz gibi bölgelerde de görülmektedir. 30- 50 yaş arası kişilerde ve daha sıklıkla kadınlarda görülmektedir. Kemik inavzyonu nadirdir. Diffüz ve nodüler tipleri mevcuttur. Benign karakterde olmasına rağmen %45'lere varan nüks oranları bildirilmiştir. Biz çalışmamızda kliniğimizde dev hücreli tendon kılıfı tümörleri nedeniyle cerrahi tedavi yapılan 30 hastayı klinik, radyolojik ve patolojik olarak değerlendirerek; nüks oranları, yaş, cinsiyet, lokalizasyon, kemik tutulumu ve tümör histopatolojisi açısından inceledik. Hastalar ve Yöntem: Kliniğimizde şubat 2001 – haziran 2016 tarihleri arasında cerrahi tedavi edilen 30 hasta incelenmiştir. Hastaların preoperatif dönemde fizik muayeneleri, direk grafi, MR ve ek görüntüleme tetkikleri kayıt altına alınmıştır. Tüm hastalara cerrahi eksizyon uygulanmıştır. Postoperatif dönemde hastalar klinik muayeneleri, patoloji sonuçları, kontrol grafileri ve MR görüntüleri ile takip edilmiştir. Ortalama takip süresi 51 aydır. Bulgular: Çalışmaya alınan 30 hastanın 21'i kadın 9'u erkekti. Yaş ortalaması kadınlarda 44 (31-68), erkeklerde 30 (18-60) olarak tespit edildi. Lezyonların 19'u elde, 5'i ayakta, 3'ü ayak bileğinde, 1'er lezyon da diz, dirsek ve el bileğinde görüldü ve lezyon elde en sık 3. parmakta tespit edildi. Olguların 3'ünde preoperatif dönemde kemik invazyonu mevcuttu. Patolojik olarak olguların 23'ü nodüler tip, 4'ü kısmen nodüler kısmen diffüz tip ve 3'ü diffüz tip olarak tespit edildi. 8 hastada postoperatif takiplerde nüks görüldü. Hastaların hiçbirinde takiplerde malign transformasyon görülmedi. Sonuç: Çalışmamızda vaka sayısının az olmasının en önemli kısıtlayıcı faktör olduğu düşünülmekle birlikte, literatür ile karşılaştırıldığında bulguların literatür ile uyumlu olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Giant cell tumor of tendon sheath are benign synovial soft tissue tumors. Most common site for the lesion is hand, but it is also seen in areas such as the foot, ankle, wrist, and knee. It is more commonly observed in women and people between 30-50 years old. Bone invasion is rare. Diffuse and nodular types are available. Despite the benign character of the lesion, recurrence rates up to 45% have been reported. In our study, 30 patients who underwent surgical treatment for giant cell tumor of tendon sheath were evaluated clinically, radiologically and pathologically. Recurrences, age, sex, localization, bone involvement and tumor histopathology were investigated. Patients and Methods: Thirty patients who were surgically treated between February 2001 and June 2016 were included in our study. Physical examinations, direct radiographies, MRI and additional radiologic examinations of patients were recorded preoperatively. Surgical excision was applied to all patients. In the postoperative period, patients were followed up with clinical examinations, pathology results, control direct radiographies and MRI. The average follow-up period was 51 months. Results: 21 of the 30 patients included in the study were female and 9 patients were male. The average age was 44 (31-68) in women and 30 (18-60) in men. Localization of the lesions were; 19 in hand, 5 in foot, 3 in ankle, 1 in knee, 1 in elbow and 1 in wrist. In hand, the lesion was most commonly observed in third finger. Three of the cases had bone invasion in the preoperative period. Pathologically, 23 cases were identified as nodular type, 4 as partially nodular, partially diffuse type and 3 as diffuse type. Recurrence was seen in 8 patients during postoperative follow-ups. None of the patients had malignant transformation. Conclusion: The small number of cases is the most important limiting factor in our study but it is concluded that the findings are consistent when compared with the literature.