8 haftalık oryantiring antrenmanlarının 14-18 yaş arası gençlerde fiziksel uygunluk parametrelerine etkisi
The effect of 8-week orienteering training on physical fitnessparameters in adolescents aged 14 to 18
  1. Tez No: 699751
  2. Yazar: ÖZER TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı 8 haftalık oryantiring antrenmanlarının gençlerde fiziksel uygunluk parametrelerine etkisinin incelenmesidir. 14-18 yaş arası 41 gönüllü (20 kadın, 21 erkek) katılımcı Oryantiring ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Antrenman grubu 8 hafta boyunca hafta sonlarında sadece 1 gün, yaklaşık 60 dakikalık (ısınma, oryantiring parkuru, soğuma ve germe) bir oryantiring parkurunda antrenmana tabi tutulurken kontrol grubu okul dışında hiçbir etkinliğe katılmamıştır. Katılımcıların 8 haftalık oryantiring antrenmanı öncesi ve sonrası fiziksel uygunluğun sağlıkla ilişkili (VA, VYY, BKİ, Otur-uzan, Elastik kuvvet, Rockport, Yo-yo) ve performansla ilişkili (30 m, Illinois, Flamingo, Anaerobik güç) ölçümleri alınmıştır. Normal dağılım değerlendirmeleri yapılmış ve parametrik olmayan testlere karar verilmiştir. Bu bağlamda ön test ve son test açısından grup içi karşılaştırmalarda Wilcoxon ve gruplar arası karşılaştırmalarda Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Çalışmada istatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). Bununla birlikte BKİ, esneklik, illinois, sürat ve maxVO2 değerlerinde Oryantiring antrenman ve kontrol grubunda benzer şekilde sonuçlar görülmüştür. Bu sonuçlar 8 hafta, haftada bir gün yapılan Oryantiring antrenmanlarının pozitif gelişmelere sebep olsa da kontrol grubuna göre anlamlı gelişmeler sağlayacak kadar yeterli olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of 8-week orienteering training on physical fitness parameters in young people. 41 volunteer (20 female, 21 male) participants between the ages of 14-18 were divided into two groups as orienteering and control group. While the training group was trained on a 60-minute orienteering track (warm-up, orienteering track, cooling and stretching) only 1 day on weekends for 8 weeks, the control group did not participate in any activity outside the school. Health-related (weight, body fat percentage, BMI, sit and reach, Elastic strength, Rockport, Yo-yo) and performance-related (30 m, Illinois, Flamingo, Anaerobic power) measurements were taken before and after the 8-week orienteering training of the participants. Normal distribution evaluations were made and nonparametric tests were decided. In this context, Wilcoxon test was used for in-group comparisons in terms of pre-test and post-test, and Mann Whitney U test was used for intergroup comparisons. The statistical significance level in the study was determined as p 0,05). However, similar results were seen in the Orienteering training and control groups in BMI, flexibility, illinois, speed and maxVO2 values. These results showed that although 8 weeks, once a week, orienteering training caused positive developments, it was not enough to provide significant improvements compared to the control group.