14-18 yaş arası futbolculara uygulanan 8 haftalık oryantiring antrenmanlarının futbolcuların sürat, çeviklik, reaksiyon zamanı, ivmelenme ve şut isabeti üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of 8-week orientring trainings applied to football players between 14-18 years of age on the speed, agility, reaction time, acceleration and shot accuracy
  1. Tez No: 907033
  2. Yazar: MUHAMMET FURKAN MART
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, futbolculara uygulanan 8 haftalık oryantiring antrenmanlarının futbolcuların sürat, çeviklik, reaksiyon zamanı, ivmelenme ve şut isabeti üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya katılan 14-18 yaş aralığındaki 30 erkek futbolcu, kontrol (15) ve deney (15) grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu 8 hafta boyunca haftada üç gün futbol antrenmanları yaparken, deney grubu 8 hafta boyunca futbol antrenmanlarına ek olarak, haftada üç gün oryantiring antrenmanları yapmıştır. Futbolcuların, antrenmanlar öncesi ve sonrası 30 metre sürat testi, 505 çeviklik testi, 15 metre ivmelenme testi, Disklere dokunma testi ve Mor Christian şut testi ölçümleri alınmıştır. Verilerin analizi SPSS 26.0 paket programı ile yapılmıştır. Shapiro-Wilk testi ile anlamlılık kat sayısı değerleri incelenmiştir. Uygulama sonucunda verilerin normal dağıldığı belirlenmiştir. Grup içi ön test ve son test sonuçlarını karşılaştırmak için Paired Sample T testi uygulanmıştır, gruplar arası ön test ve son test değerlerini karşılaştırmak için ise univariate anova testi uygulanmış olup istatistiksel anlamlılık düzeyleri p0,05). Şut isabeti parametresinde, deney grubunun puan ortalamasındaki artışın daha yüksek olmasına karşın kontrol grubuyla arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılığa rastlanılmamıştır (p>0,05). Reaksiyon zamanında ise kontrol grubunun süre ortalamasında daha fazla azalma gözlemlenmesine rağmen, deney grubuyla arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Sonuçlara göre, futbolculara 8 hafta süresince haftada 3 gün uygulanan oryantiring antrenmanları, pozitif şekilde gelişmelere sebep olsa da bu gelişmelerin anlamlı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effects of 8-week orienteering training on football players' speed, agility, reaction time, acceleration and shot accuracy. 30 male football players between the ages of 14-18 who participated in the research were divided into two groups: control (15) and experimental (15) groups. While the control group trained football 3 days a week for 8 weeks, the experimental group trained orienteering 3 days a week in addition to football training. The football players' 30-meter speed test, 505 agility test, 15-meter acceleration test, Disc touch test and Mor Christian shooting test were measured before and after the training. Data analysis was done with the SPSS 26.0 package program. Significance coefficient values were examined with the Shapiro-Wilk test. As a result of the application, it was determined that the data was normally distributed. Paired Sample T test was used to compare pretest and posttest results between groups, and univariate ANOVA test was used to compare pretest and posttest values between groups, and statistical significance levels were determined as p0.05). Although the increase in the average score of the experimental group in the shooting accuracy parameter was higher, no statistically significant difference was found between the control group and the control group (p>0.05). Although a greater decrease in reaction time was observed in the average time of the control group, there was no statistically significant difference between it and the experimental group (p>0.05). According to the results, it was concluded that although orienteering training applied to football players 3 days a week for 8 weeks caused positive improvements, these improvements were not significant (p>0.05).