8 haftalık hafıza çalışmasının 18-24 yaş oryantiring sporcularında reaksiyon zamanına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of 8 weeks of memory study on reaction time in orientiring athletes aged 18-24
  1. Tez No: 831711
  2. Yazar: MEHMET KAVAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL ÇAĞLAYAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın amacı, 8 haftalık hafıza çalışmasının 18-24 yaş arası oryantiring sporcularında reaksiyon zamanına etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya 18-24 yaş aralığında 10 kadın 22 erkek dahil edilmiştir. Çalışmada deney grubundakilere 8 hafta süresince haftada 1 gün 1 saat süren hafıza çalışması uygulanırken, kontrol grubundakiler rutin oryantiring çalışmalarına devam etmiştir. Çalışmada ön-test son-test desenli çalışma yöntemi kullanılmış olup, deney ve kontrol gruplarının ışıklı ve sesli reaksiyon testleri 8 hafta süren hafıza çalışma programının öncesi ve sonrasında olmak üzere Newtest 1000 cihazı ile ölçülmüştür. Veriler IBM SPSS 20 paket programı ile analiz edilmiştir. Normal dağılım gösteren değişkenlerin iki grup karşılaştırmaları yapılırken bağımsız örneklem t testi ve ön test son test ölçümlerinin karşılaştırmalarındaysa ilişkili örneklem t testi kullanılmıştır. Ulaşılan tüm sonuçların istatistiki açıdan anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of 8-week memory training on reaction time in orienteering athletes between the ages of 18-24. 10 women and 22 men between the ages of 18-24 were included in the study. In the study, those in the experimental group underwent a 1-hour memory exercise once a week for 8 weeks, while those in the control group continued their routine orienteering exercises. In the study, a pretest-posttest design study method was used, and the light and sound reaction tests of the experimental and control groups were measured with the Newtest 1000 device before and after the 8-week memory training program. Data were analyzed with IBM SPSS 20 package program. When comparing normally distributed variables between two groups, independent samples t-test and related sample t-test were used for comparisons of pre-test and post-test measurements. The statistical significance level of all results was evaluated at p0.05). When compared in terms of gender and age variables, while there was no significant difference in the right index finger light stimulus pre-test and post-test scores of the experimental group (p>0.05), a statistically significant difference was found between the right index finger sound stimulus pre-test and post-test scores.