Erken dönem uyum bozucu şemalar ile yeme tutumu arasındaki ilişkide öz-anlayışın aracı rolü
The mediator role of the self-compassion relationship between early maladaptive schemas and eating attitude
  1. Tez No: 699753
  2. Yazar: ÖZGE TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA SOYGÜT PEKAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmada yeme tutumu, öz anlayış ve erken dönem uyum bozucu şemalar arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Yeme tutumu ile erken dönem uyum bozucu şemalar arasındaki ilişkide öz-anlayışın aracı rolü değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 18-45 yaş arasında 355 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama aşamasında Yeme Tutumu Testi (YTT), Öz Anlayış Ölçeği (ÖZAN) ve Young Şema Ölçeği – Kısa Form 3 (YŞÖ-KF3) kullanılmıştır. Yeme tutumu, öz anlayış ve erken dönem uyum bozucu şemalar arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Korelasyon analizi sonuçlarına göre işlevsel olmayan yeme tutumu, öz anlayış ve erken dönem uyum bozucu şemalar arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. İşlevsel olmayan yeme tutumu ile erken dönem uyum bozucu şema alanları arasındaki ilişkide öz anlayışın aracı rolünü değerlendirmek amacıyla Basit Aracı Değişken Analizi (Prosess) yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre öz anlayışın, işlevsel olmayan yeme tutumu ile erken dönem uyum bozucu şemalar arasında aracı rolü bulunmaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgular ilgili alanyazın ışığında tartışılmış̧; klinik uygulamalarda nasıl kullanılabileceği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, the relationships between eating attitude, self-compassion and early maladaptive schemas were examined. The mediating role of self-compassion in the relationship between eating attitude and early maladaptive schemas was evaluated. The sample of the study consists of 355 participants between the ages of 18-45. Eating Attitude Test (EAT), Self Compassion Scale (SCS) and Young Schema Questionnaire- Short Form 3 (YSQ-SF3) were used in the data collection phase. Relationships between eating attitude, self-compassion and early maladaptive schemas were examined. According to the results of the correlation analysis, significant relationships were found between eating attitude, self-compassion, and early maladaptive schemas. Then, Simple Mediator Analysis (Process) was conducted to evaluate the mediating role of self-understanding in the relationship between eating attitude and early maladaptive schemes. According to the results of the research, self-compassion has an intermediary role between eating attitude and early maladaptive schemes. The findings of the research were discussed in the light of the related literature and how it can be used in clinical applications is discussed.