Kuşaklararası aktarılan travma, yeme beklentileri ve erken dönem uyum bozucu şemalar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between intergenerational trauma, eating expectancies and early maladaptive schemas
- Tez No: 833967
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA NAZ DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yeme tutumlarında gözlemlenen bozukluklara etki eden en önemli faktörlerden biri de erken dönem uyumsuz tutum ve davranışların birey üzerindeki travmatik etkisi olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada Yeme Beklentilerini (YB), Kuşaklararası Aktarılan Travma (KAT) ve Young'ın Erken Dönem Uyum Bozucu Şema Alanları (EDUŞA) kavramları ışığında incelemek ve bu üç kavram arasındaki ilişkiyi anlamak amaçlanmaktadır. Çalışmada birincil veri toplama ve anket tekniği kullanılmış ve rastegele seçilmiş 225 kişi üzerinde anket yapılmıştır Ön görülen araştırma modeline göre YB bağımlı değişken, EDUŞA bağımsız değişken ve KAT değişkeni (duygu ve davranış düzenlemesi, aile işleyişi ve geçmiş aile travması) ise aracı değişken olarak belirlenmiştir. Toplanan veriler, IBM SPSS AMOS 25. Sürüm ve YEM (Yapısal Eşitlik Modeli) ile test edilerek model varsayımları sağlanmış ve sonrasında maksimum olabilirlik tahmini uygulanmıştır. Yol (path) analizi ile bütün hipotezlerin eş zamanlı olarak değerlendirilmesi planlanmıştır. Erken Dönem Uyum Bozucu Şema Alanları (EDUŞA) ile Kuşaklararası Aktarılan Travma (KAT) arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu, Kuşaklararası Aktarılan Travma (KAT) ile Yeme Beklentileri (YB) arasında anlamı bir ilişki olmadığı, Erken Dönem Uyum Bozucu Şema Alanları (EDUŞA) ile Yeme Beklentileri (YB) arasında anlamlı bir ilişki olduğu, Erken Dönem Uyum Bozucu Şema Alanları (EDUŞA) ile Yeme Beklentileri (YB) arasındaki ilişkide Kuşaklararası Aktarılan Travma (KAT) değişkeninin aracı rolü olduğu yönündedir. Bu sonuçlar ışığında çalışmanın alanyazına önemli katkılar sağlayacağı ve gelecek çalışmalar için yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The traumatic impact of early maladaptive attitudes and behaviours on the individual is thought to be one of the most important factors influencing observed eating disorders. The aim of this study is to examine Eating Expectancies (EE) in the light of the concepts of Intergenerationally Transferred Trauma (ITT) and Young's Early Maladaptive Schema Domains (EMSD) and to understand the relationship between these three concepts. The study used primary data collection and questionnaire technique and a survey was conducted on 225 randomly selected individuals. According to the proposed research model, Eating Expectancies was determined as the dependent variable, Early Maladaptive Schema Domains was determined as the independent variable and Intergenerationally Transferred Trauma variable (Emotional and Behavioural Regulation, Family Functioning and Past Family Trauma) was determined as the mediating variable. The collected data were tested using IBM SPSS AMOS version 25 and SEM (Structural Equation Modelling) to ensure model assumptions and then maximum likelihood estimation was applied. It was planned to test all hypotheses simultaneously using path analysis. There is a positive relationship between Early Maladaptive Schema Areas and Intergenerational Trauma , and there is no significant relationship between Intergenerational Trauma and Eating Expectancies, there is a significant relationship between Early Period Maladaptive Schema Areas and Eating Expectancies, and the Intergenerational Trauma variable has a mediating role in the relationship between Early Period Maladaptive Schema Areas and Eating Expectancies. In light of these findings, it is suggested that the study makes an important contribution to the literature and provides guidance for future studies.