Din kültürü ve ahlak bilgisi dersindeki ahiretle ilgili kazanımların değerlendirilmesi
Evaluation of the learning outcomes about the hereafter in the religiousculture and ethics course
- Tez No: 699820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ KEYİFLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, ilk ve ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) dersi eğitim-öğretim programındaki“Ahiret”konusunun ders kitaplarında ve ilköğretim DKAB öğretim programında kazanımsal olarak nasıl yer aldığı, hangi üniteler içinde ne şekilde işlendiği ve ders kitaplarının öğretim programı ile uyum içinde olup olmadığı konuları araştırılmıştır. Ahiret konusu ile ilgili kazanımların tespit edilmesi ve bu kazanımların hangi sınıf düzeyinde nasıl verildiğinin tespit edilmesi bu tezin temel amacını oluşturmaktadır. Bu doğrultuda ilköğretim ve ortaöğretim DKAB 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ve 12. Sınıf ders kitapları ile bu sınıf düzeylerine ait yıllık planlar, günlük planlar ve ilköğretim/ortaöğretim DKAB öğretim programları derinlemesine incelenmiştir. Bu nedenle çalışmamız nitel bir çalışmadır. Araştırmamız tarama modeli esas alınarak hazırlanmıştır. Çalışma kapsamında yer alan veriler doküman analizi tekniği ile toplanmıştır. Araştırmada ayrıca konu ile ilgili gerekli literatür taraması da yapılmıştır. Çalışmanın başlıca bulgularına göre ilköğretim ve ortaöğretim DKAB dersinde ahiret konusu ile ilgili olan kazanımlar, 7. ve 11. sınıf düzeylerinde doğrudan verilmiştir. 7. sınıf DKAB dersinde ahiret konusu ile ilgili kazanımlar doğrudan 'Melek ve Ahiret İnancı' ünitesinde verilmiştir. Toplamda 7 kazanım 16 ders saati süresi içerisinde öğrencilere verilmektedir. Bu ünitede ahiret konusunun doğrudan işlendiği 3 kazanım tespit edilmiştir. Bu üç kazanım da 8 ders saati süresi içinde işlenmektedir. 11. sınıf DKAB dersinde ahiret konusu ile ilgili kazanımlar ise 'Dünya ve Ahiret' ünitesinde verilmiştir. Toplamda 5 kazanım 18 ders saati içerisinde öğrencilere verilmektedir. Bu ünitede ahiret konusunun doğrudan işlendiği 4 kazanım tespit edilmiştir. Bu dört kazanım da 12 ders saati süresi içinde işlenmektedir. Ahiret kazanımları ile diğer sınıf düzeyindeki kazanımlar ise ayet ve hadisler ışığında dolaylı olarak öğrencilere verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the topics of“The Hereafter”in the primary and secondary education Religious Culture and Moral Knowledge curriculum are included in the textbooks and primary education Religious Culture and Moral Knowledge curriculum, how it is processed in which units and whether the textbooks are in harmony with the curriculum. examined. The main purpose of this thesis is to determine the achievements related to the hereafter and how these gains are given at which grade level. In this direction, primary and secondary school Religious Culture and Moral Knowledge 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th, 10th, 11th and 12th grade textbooks and both annual and daily plans for these grade levels, as well as primary and secondary school Religious Culture and Moral Knowledge curricula were examined in depth. Therefore, our study is a qualitaive one. Our research was prepared on the basis of seanning model. The data within this study were collected by document analysis technique. In the study, the necessary literature review on the subject was also done. According to the main findings of the study, the achievements related to the hereafter in primary and secondary school Religious Culture and Moral Knowledge course were given directly at the 7th and 11th grade levels. In the 7th grade Religious Culture and Moral Knowledge course, the achievements related to the hereafter are given directly in the unit of 'Angel and Belief in the Hereafter'. In total, 7 achievements are given to students within 16 lesson hours. In this unit, 3 acquisitions in which the subject of the hereafter are handled directly have been identified. All three achievements are covered in 8 lesson hours. In the 11th grade Religious Culture and Moral Knowledge course, the achievements related to the hereafter are given in the unit of 'World and the Hereafter'. In total, 5 achievements are given to students within 18 lesson hours. In this unit, 4 achievements in which the hereafter issue is handled directly have been identified. These four achievements are covered in 12 lesson hours. The achievements of the Hereafter and other grade-level achievements are indirectly given to the students.