Üniversite öğrencilerinde sıkıntıya dayanıklılık ve alkol kullanımı arasındaki ilişkide başa çıkmanın rolü
- Tez No: 508231
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI BALKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Üniversite öğrencilerinde sıkıntıya dayanıklılık ve alkol kullanımı arasındaki ilişkide başaçıkmanın rolünü tespit etmektir. Literatürde yer alan bulgulardan yola çıkarak, bu araştırmada üniversite öğrencilerinin sıkıntıya dayanıklılığı, alkol kullanım bozuklukları ve alkol kullanma nedenleri incelenmiştir. Toplamda 385 kişi olmak üzere; 270 kadın üniversite öğrencisi ve 115 erkek üniversite öğrencisi araştırmada yer almıştır. Bu araştırmaya 30 üniversiteden öğrenciler katılmıştır. Bu öğrencilerin yaş ortalamaları 21,34'tür (ss:2,407). Değişkenleri ölçümlemek için Alkol Kullanım Bozukluğu Testi (AUDIT), Sıkıntıya Dayanma Ölçeği ve İçme Nedenleri Testi kullanılmıştır. Sıkıntıya dayanıklılık ile zararlı alkol kullanımı ve alkol bağımlılığı arasında anlamlı bir pozitif ilişki bulunmuştur. Sıkıntıya dayanıklılık ve başa çıkma için alkol kullanımı arasında anlamlı bir pozitif ilişki bulunmuştur. Başaçıkma, alkol kullanım sıklığı, zararlı alkol kullanımı ve alkol bağımlılığı arasında anlamlı bir pozitif ilişki bulunmuştur. Sıkıntıya dayanma eşiği düştükçe, alkol kullanım sıklığı artmaktadır. Bununla birlikte sıkıntıya dayanma eşiği düştükçe zararlı alkol kullanımı ve alkol bağımlılığı artmaktadır. Mevcut bulgulara dayanarak gelecekteki araştırmalar için yararlı olabilecek öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current research is to examine the mediating role of coping in the relationship between stress tolerance and alcohol misuse among undergraduate students in Turkey. 270 female university students and 115 male university students were participated in this research. Pariticants' age mean is 21,34. Data was collected through Alcohol Use Disorders Identification Test (AUDIT), Stress Tolerance Test, Reasons For Drinking Test were used. There was a significant association between stress tolerance and all subscales of AUDIT except for severity of alcohol use. Likewise, there was a significant association between stress tolerance and coping. Finally, it was found out that coping mediated the relationship between stress tolerance, alcohol misuse. The results of the research have been discussed in the light of the relevant literature.