Manyetik alan uygulanan rat fetuslarının sinirlerindeki demyelinizasyon ve dejenerasyonun histolojik ve immünhistokimyasal olarak gözlemlenmesi, omega-3'ün demyelinizasyonu önlemede ki etkisi
Histological and immunohistochemical observation of demyelination and degeneration in the nerves of rat fetuses to which magnetic field was applied, the effect of omega-3 on preventing demyelination.
- Tez No: 699825
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SERTAÇ BATIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı, antioksidan omega-3 yağ asidinin (YA) rat fetüslerinin merkezi ve periferik sinir sisteminde ki (MSS ve PSS) demiyelinizasyon ve dejenerasyon üzerindeki koruyucu etkisini araştırmaktır. 140-155 g ağırlığında 38 gebe sıçan kullanıldı. Sıçanlar beş gruba ayrıldı. Grup 1: Günde sadece 1 saat radyasyon tedavisine (RT) maruz kalan 7 sıçan; Grup 2: Günde 1 saat RT+Omega-3 YA'ne maruz bırakılan 7 sıçan; Grup 3: 4 saat/gün RT'ye maruz kalan 7 sıçan; Grup 4: RT+Omega-3 YA'ne günde 4 saat maruz bırakılan 7 sıçan; ve Grup 5: Tedavi edilmeyen 10 sıçan. Tüm vücudun 20 mT manyetik alana maruz kalması sinir dokusunda yaralanmaya neden oldu. Omega-3 YA, 50 mg/kg'lık bir dozda ağızdan verildi. 18 gün sonra sağım yöntemiyle fetüsler dünyaya geldi; MSS ve PSS çıkarıldı veya patolojik inceleme yapıldı. Grup 2'nin dejenerasyon skorları Grup 1'inkinden anlamlı derecede düşüktü, Grup 4'ün dejenerasyon skorları Grup 1 ve 3'ünkinden anlamlı derecede yüksekti. Sonuç olarak, radyasyonun, rat fetüslerinin MSS ve PSS'de ki demiyelinizasyonu ve dejenerasyonu arttırdığı tespit edilmiştir. Omega-3'ün düşük doz radyasyona maruz kalan rat fetüslerinde ki demiyelinizasyon ve dejenerasyonu önlediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the protective effect of antioxidant omega-3 fatty acid (FA) on demyelinisation and degeneration of nerves in central and peripheral nervous systems (CNS and PNS) of rat foetuses. 38 pregnant rats weighing 140–155 g were used. Rats were divided into five groups. Group 1: 7 rats exposed to radiation treatment (RT) for 1 hour/day only; Group 2: 7 rats exposed to RT+Omega-3 FA (p.o.) for 1 hour/day; Group 3: 7 rats exposed to RT for 4 hours/day; Group 4: 7 rats exposed to RT+Omega-3 FA (p.o.) for 4 hours/day; and Group 5: 10 rats with no treatment. Nerve injury was induced by whole-body exposure to 20- mT magnetic field. Omega-3 FA was given orally at a dose of 50 mg/kg. After 18 days, foetuses were delivered by the milking method; CNS and PNS were taken out or pathological examination. The degeneration scores of Group 2 were significantly lower than those of Group 1, whereas the degeneration scores of Group 4 were significantly higher than those of Groups 1 and 3. In conclusion, radiation increases demyelinisation and degeneration of nerves in the rat foetuses' CNS and PNS. Omega-3 FA prevents myelin and nerve degeneration in rat foetuses in low-dose radiation exposure.