Laparoskopik kolesistektomi cerrahisinde solunum egzersizinin ameliyat sonrası kaygı düzeyi, uyku ve iyileşme kalitesine etkisi
The effect of breathing exercise on post-operative anxiety level, sleep and recovery quality in laparoscopic cholecystectomy surgery
  1. Tez No: 699833
  2. Yazar: GAMZE BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHA KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı laparoskopik kolesistektomi cerrahisinde solunum egzersizinin ameliyat sonrası kaygı düzeyi, uyku ve iyileşme kalitesine etkisini belirlemekti. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü deneysel türde olan araştırma verileri Atatürk Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde Aralık 2020- Nisan 2021 tarihleri arasında toplandı. Araştırma örneklemini basit rastgele örneklem yöntemiyle seçilen ve araştırma kriterlerine uyan 115 (58 deney grubu, 57 kontrol grubu) hasta oluşturdu. Ameliyattan 1 gün önce deney grubu hastalarına solunum egzersizi eğitimi verilip günde 5 kez 10 tekrar olacak şekilde ameliyat sonrası 30. güne kadar uygulatıldı. Verin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği, Görsel Kıyaslama Uyku Ölçeği ve İyileşme Kalitesi-40 Anketi uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS for Windows 22.00 istatistik paket programı kullanıldı Bulgular: Gruplar arası karşılaştırmada deney grubunda, ameliyat sabahı ve ameliyat sonrası birinci günlerde nabız ve solunum sayısında anlamlı bir azalma, SpO2 değerinde anlamlı bir artış varken (p0.05). Deney grubunda ameliyat sabahı, ameliyat sonrası 1., 15., 30.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the effect of breathing exercise on postoperative anxiety level, sleep and recovery quality in laparoscopic cholecystectomy surgery. Material and method: Randomized controlled experimental research data were collected at Atatürk University Health Practice and Research Hospital General Surgery Clinic between December 2020 and April 2021. The research sample consisted of 115 (58 experimental group, 57 control group) patients selected by simple random sampling method and meeting the research criteria. One day before the operation, the participants in the experimental group were given breathing exercise training, and they were applied 5 times a day for 10 repetitions until the 30th day after the operation. Introductory Introductory Information Form, State-Trait Anxiety Scale, Visual Comparison Sleep Scale and Recovery Quality-40 Questionnaire were used to collect data. SPSS for Windows 22.00 statistical package program was used to evaluate the data. Results: In the comparison between the groups, there was a significant decrease in pulse and respiratory rate and a significant increase in SpO2 values in the experimental group on the morning of surgery and on the first postoperative day (p0.05).