Laparoskopik safra kesesi ameliyatı olan hastalara verilen video destekli eğitimin taburculuk sonrası hastaların fizyolojik bulgulara etkisi
The effect of video assisted education given to patients having laparoscopic gallbladder surgery on the physiological findings of the patients after discharge
- Tez No: 955559
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA DİZER, PROF. DR. ARZU TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Laparoskopik kolesistektomi olacak hastaların taburculuk sonrası yaşadıkları semptomlar ve hemşirelik yönetimi adlı yarı deneysel olarak yapılacak olan çalışmamızda laparoskopik safra kesesi ameliyatı olan hastalara verilen video destekli eğitimin; taburculuk sonrası fizyolojik bulgulara etkisini gözlemlemek gayesiyle bu araştırma yapılacaktır. Çalışmamızda yer alan hastalarımıza laparoskopik kolesistektomi cerrahisinin ne olduğu, nasıl yapıldığı, laparoskopik kolesistektomi yönteminin avantajları, dezavantajları safra kesesi taşlarının hangi durumlarda oluştuğu, safra kesesi taşı oluştuktan sonra ne tür belirtiler yaşayabilecekleri, safra kesesi taşının tanılanma yöntemlerinin neler olduğu, ameliyat sonrası yaşayabilecekleri komplikasyonların neler olabileceği konularında eğitimler verilecektir. Çalışmamız yalnız broşür ile eğitim alan kontrol grubundan ile broşür + video destekli eğitim alan deney grubundan oluşacaktır. Veriler Taburculuk Sonrası Hasta Değerlendirme Formu (ateş, nabız, tansiyon, kan şekeri, defekasyonu, solunum parametreleri (solunum sayısı), bulantı, kusma, ağrı (1'den 10'a kadar), enfeksiyon (kızarıklık, akıntı, ödem var /yok), hastaneden çıkış şekli (yürüyerek/tekerlekli sandalye, ev içi yürüyüş, sokak yürüyüş varlığı ve süresi, merdiven çıkma), banyo yapma durumu) Visual Ağrı Değerlendirme formu ile değerlendirilecektir. Hastaların bulguları, taburculuk günü, taburculuk sonrası, ameliyattan sonra (5-7 gün sonra) hastaneye kontrole geldiği gün değerlendirilecektir. Elde edilen veriler SPSS 25 programında; sayı yüzde, ki kare, bağımsız gruplarda t testleri ve tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ile istatiksel olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In our semi-experimental study called Symptoms and nursing management of patients who will have laparoscopic cholecystectomy, this research will be conducted in order to observe the effect of video-assisted education given to patients with laparoscopic gallbladder surgery on physiological findings after discharge. Located in our study, our patients of laparoscopic cholecystectomy the what, how, of the method of laparoscopic cholecystectomy advantages, disadvantages occur in cases of gallstones, gallstones occurs after symptoms what kind of experience they could tanilanma what are the methods of gallstones after surgery you will be given training on what could be the complications they can live. Our study will consist of a control group that receives training only with a brochure, and an experimental group that receives training with a brochure + video support. The data after discharge, the patient assessment form (pulse, blood pressure, blood sugar, defaecation, respiratory parameters (respiratory rate), nausea, vomiting, pain (1 to 10), infection (redness, discharge, swelling, Yes /No), the output shape from the hospital (Walk/Wheelchair, walking home, walking the street and duration of the presence of stair climbing), bath status) will be evaluated with visual pain assessment form. The findings of the patients will be evaluated on the day of discharge, post-discharge, after surgery (after 5-7 days), when they come to the hospital for control. The obtained data will be examined statistically in the SPSS 25 program; number percentage, chi square, t-tests in independent groups and variance analysis in repeated measurements.